TÜRKİYE

'Komünist Çavuş'un cenazesi köyü ikiye böldü

Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesine bağlı Kurttepe Köyünde, köyün imamı Zafer Gerek, “Ben komünistin salasını da okumam, cenazesini de kıldırmam” dedi. Köy ikiye bölündü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesine bağlı Kurttepe köyünde “Komünist Çavuş” olarak bilinen 58 yaşındaki Durmuş Çavuş akciger kanseri sonucu vefat etti. Köyün imamı Zafer Gerek, “Ben komünistin salasını da okumam, cenazesini de kıldırmam” deyince gerginlik yaşandı. Olaya müdahale eden jandarma imamı köy dışına götürdü. Cenaze namazını da komşu Cinali köyünden getirilen imam kıldırdı.

Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk'ün haberine göre, Kayseri'nin Pınarbaşı İlçesine bağlı Kurttepe köyünde yaşayan ve köylülerin “Komünist Çavuş” dedikleri 58 yaşındaki Durmuş Çavuş akciğer kanseri sonucu vefat etti. Köyün imamı Zafer Gerek, “ben komünistin salasını okumam, cenazesini de kıldırmam” deyince köy ikiye bölündü. Komşu Cinali köyü imamı Vatan Taşdemir cenaze namazını kıldırdıktan sonra defin gerçekleşti.

“Komünist Çavuş”un ölümü üzerine köyün eski muhtarı İbrahim Durmuş, imam Zafer Gerek'in evine gitti, “Hocam Durmuş Çavuş vefat etti, yarın cenazesini kaldıracağız bugünden bir sala versen” ricasında bulundu. Ancak, imam sala okumayacağını, cenaze namazını da kıldırmayacağını söyleyince eski muhtar şaşırdı.

İmamın bu tutumu “Komünistin cenazesi kılınır mı, kılınmaz mı?” tartışmasına neden oldu. Cenaze ortada kalınca, durum CHP il yöneticilerine bildirildi, müftülükten cenaze namazının kılınabilmesi için yardım istendi. Cinali köyü imamı Vatan Taşdemir, Kurttepe'ye getirilerek Cuma namazı sonrası kılınan cenaze namazı sonrasında, “Komünist Çavuş” toprağa verildi.

İMAM AÇIĞA ALINDI

İmamın cenaze namazını kıldırmamasının yarattığı gerginliğin giderek büyümesi üzerine jandarma köyde önlem aldı, imam da köy dışına çıkarıldı. Bu gelişmeler üzerine Kurttepe İmamı Zafer Gedik, İl Müftülüğü tarafından görevden alındı. Cenaze törenine katılan CHP İl Başkanı Feyzullah Keskin, “Dindar ve kindar nesil yetiştirme sevdasında olanların imamları ne hale getirdiğinin son göstergesidir. Bir imam falanca solcu ya da komünist diye dini vecibelerini yerine getirmemezlik edemez. İnsanları komünist, solcu diye ayırmaya hakkı yok” dedi.

Cenaze namazına katılan Pınarbaşı İlçe Müftüsü Reşat Üstün de, imamım hiçbir şekilde mazeret gösterme hakkı olmadığını, ancak görevden alınan imamın ölen Durmuş Çavuş'un cenaze namazını 'komünist' olduğu için değil aralarında şahsi bir mesele olduğu için kıldırmadığını, bunun da hiçbir şekilde mazeret olarak kabul edilemeyeceğini, bu nedenle derhal görevden aldıklarını söyledi.

HABERİN TAMAMI

Etiketler imam namaz komünist
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR