Polis 'personel yok' diye IŞİD'e operasyon yapmadı

'Polise saldırı düzenlenecek' ihbarı alan Bingöl Emniyet Müdürlüğü'nün personel olmadığı gerekçesiyle IŞİD'de 5 gün operasyon yapmadığı ortaya çıktı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Diyarbakır’da geçen yıl IŞİD’in hücre evlerine yapılan ve 7 militanın öldürüldüğü operasyondan sonra, Bingöl'de polise saldırı olacağı yönünde ihbar geldiği ancak, Bingöl Emniyet Müdürlüğü'nün yeterli araç ve personel olmadığı gerekçesiyle operasyonun 5 gün sonra yapılmasına karar verdiği iddia edildi.

Diyarbakır’ın merkez Kayapınar İlçesi’nde 26 Ekim 2015 günü IŞİD’in hücre evlerine yapılan operasyonda polis memurları Sadık Özcan ve Gökhan Çakıcı hayatını kaybetti. Operasyonda IŞİD üyesi oldukları ileri sürülen Veysel Argunağa, Cahit Ölmez, Serhat Seyithanoğlu, Ergün Gül, Sıdık Bünül, Orhan Genç ve Ersel Gergüy öldürüldü.

İSİMLERİNİ  TEK TEK SÖYLEDİ

Operasyonun ardından 19 Kasım 2015 günü 155 polis imdat telefonuna IŞİD ile ilgili bir ihbar yapıldı. Polisi arayan ihbarcı, 7 IŞİD'linin öldüğü operasyon nedeniyle örgüt yöneticilerinin intikam almak için Diyarbakır’da polise karşı büyük bir eylem yapacaklarını söyledi. Eylemi yapacak olan 11 kişinin isimlerini de veren ihbarcı, bu şahısların Bingöl’de oturduğunu, çok yakın bir tarihte Diyarbakır’da polislere karşı büyük bir eylem yapıp, Suriye’ye kaçacaklarını söyledi.

PARMAK İZLERİ TESPİT EDİLDİ

İhbarı kayıt altına alan Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü araştırmasında, ihbarda adı geçenlerden 4’ünün parmak izlerinin, IŞİD’in üst düzey sorumlusu olduğu iddiasıyla 26 Ekim’de tutuklanan Nihat Turan’ın evinde çıktığı tespit etti. Ardından ihbarla ilgili kayıtlar, Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

Soruşturmayı yapan savcılık da, aynı gün Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazarak, ismi ve adresi verilen 11 kişinin yakalanmasını, ev ve iş yerlerinin aranmasını istedi.

Bunun üzerine Bingöl Cumhuriyet Savcısı, 11 kişi için Sulh Ceza Hakimliği’nden arama, yakalama ve el koyma kararı aldı. Kararı aynı gün Bingöl Emniyet Müdürlüğü’ne gönderen savcılık, polise saldırı düzenleyip Suriye’ye kaçacağı iddia edilen kişilerin yakalanmasını istedi.

'BİNGÖL'DE BUNLARDAN ÇOK'

Talimat üzerine Bingöl Terörle Mücadele Şube Müdür Vekili, Özel Harekat Şube Müdür Vekili ve TEM görevlisi 3 polis tarafından bir tutanak tutularak, savcılığa gönderildi. İddiaya göre, tutanakta Diyarbakır’da 26 Ekim günü düzenlenen operasyonda öldürülen 7 kişinin Bingöl nüfusuna kayıtlı olduğu belirtildi. Adı verilen kişilerin IŞİD içerisinde yer aldığı ifade edilen tutanakta, 'Bingöl’de IŞİD'e  müzahir şahısların çok olduğu' kaydedildi.

'TOPLUMSAL TEPKİLER DOĞABİLİR'

Bingöl’de yapılacak bir operasyonda silahlı ve bombalı çatışmanın meydana gelebileceği ifade edilen tutanakta, bunun akabinde toplumsal tepkinin doğabileceği ve bu durumda zayiat oluşabileceği belirtildi. Operasyonu yapacak Özel Harekat Şube Müdürlüğü personelinin sayıca yetersiz olduğu ve araç, gereç eksikliği bulunduğu kaydedilen tutanakta, bunun için Özel Harekat Daire Başkanlığı aracılığı ile diğer illerden takviye kuvvet ve teçhizat talep edileceği ve bunun zaman alacağı ifade edildi.

Tutanakta bu nedenlerle operasyonun 5 gün sonra yani 23 Kasım günü gündüz saatlerinde yapılmasının uygun olacağı belirtildi.

IŞİD operasyonu personel eksikliğinden 5 gün bekletilmiş

BEŞİ TTUKLANDI

Yazışmaların ardından operasyon 23 Kasım günü yapıldı ve 11 şüpheliden 2’si Balıkesir’in Edremit ilçesinde, 9’u ise Bingöl’de yakalandı. Gözaltına alındıktan sonra ifadeleri alınan şüpheliler IŞİD ile bir bağlantılarının olmadığını söyledi. Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkarılan şüphelilerden 6’sı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, 5’i ise tutuklandı.

Diyarbakır Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nce hazırlanıp savcılığa gönderilen fezlekede, 11 şüphelinin IŞİD üyesi olduğu ve örgüt adına eylemlerde bulunduğu kaydedildi.

'FACEBOOK ÜZERİNDEN ULAŞTI'

Savcılığa gönderilen fezlekede gözaltına alınan 11 kişi arasında bulunan 22 yaşındaki N.Y. adlı genç kadının evinde çok sayıda cihatı öven yazıların bulunduğu belirtildi. Polis, genç N.Y.'nin IŞİD içerisinde faaliyet yürüten kişilerle irtibatlı olduğunu ve ideolojik eğitim aldığını kaydetti.

Gözaltına alındıktan sonra verdiği ifadesinde Diyarbakır’da operasyon sırasında öldürülen Serhat Seyithanoğlu’nu tanıdığını belirten N.Y. ise, "Kardeşimin ruhsal bir rahatsızlığı vardı. Çevredeki kişiler cinlerin kardeşime musallat olabileceğini söyledi. Ben de internet ve sosyal medyadan araştırma yaptım. Serhat Seyithanoğlu bu şekilde bana facebook üzerinden ulaştı. Bize yardım edeceğini söylemişti. Ancak evimize gelmeden televizyonda öldüğünü duydum. DAEŞ terör örgütü ile bir ilişkim yok" dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR