Atalay Filiz, savunma için Yirmibeşoğlu'nu istedi

Bugün hakim karşısına çıkacak olan ve ailesinin gönderdiği avukatı reddeden Atalay Filiz, ünlü avukatın kendisini savunmasını istedi.

DUVAR – İstanbul’da tarih öğretmeni Fatma Kayıkçı’yı öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan Atalay Filiz, bugün Ankara’da işlediği cinayetlerle ilgili olarak hakim karşısına çıkacak.

İzmir’de yakalandıktan sonra İstanbul’a getirilen Atalay Filiz, emniyetteki ve savcılıktaki ifadelerinde tarih öğretmeni Fatma Kayıkçı’yı öldürdüğünü itiraf etmişti. Çıkarıldığı mahkemede tutuklanan Filiz, Silivri Cezaevi’ne gönderilmişti. İfadesinde, çocukluk arkadaşı Göktuğ Demirarslan ve sevgilisi Elena Radchikova’yı 2013 yılında, Ankara’da öldürdüğünü söyleyen Filiz, bu cinayetlerden dolayı bugün hakim karşısına çıkacak.

Ailesinin kendisine gönderdiği ve arkadaşı olan avukatı reddeden Filiz için, yasa gereği baro tarafından avukat görevlendirildi. İstanbul Barosu tarafından görevlendirilen isim ise avukat Vildan Yirmibeşoğlu olmuş ve İstanbul’daki sorgusuna katılmıştı.

Hakkında açılan dava kapsamında dün ifadesi alınmak istenen Filiz için, Ankara Barosu tarafından avukat görevlendirildi. Ancak Atalay Filiz, baronun görevlendirdiği avukatı kabul etmedi ve İstanbul’daki ilk sorgusunda bulunan Avukat Vildan Yirmibeşoğlu’nu istedi.

Filiz ifade vermeyince sorgunun bir an evvel bitmesi için devreye sorgu hakimi ve cezaevi yetkilileri girdi. Avukat Vildan Yirmibeşoğlu’na ulaşıldı ve Filiz’in isteği aktarıldı. Avukat Yirmibeşoğlu, kendisinin görevinin bittiğini belirtti. Yetkililer zanlının ifadesinin alınabilmesi için Yirmibeşoğlu’dan sorgusunda bulunmasını tekrar istedi. Vildan Yirmibeşoğlu, Ankara cinayetlerinin sorgusunun tamamlanması için Atalay Filiz’in sorgusunda bulunmayı kabul etti.

Yirmibeşoğlu’nun talebi kabul etmesi üzerine bugün saat 14:00’te SEGBİS aracılığıyla Atalay Filiz’in ifadesinin alınmasına karar verildi. Atalay Filiz’in ailesinin kendisini aradığını ve kısa bir görüşme yaptığını belirten Vildan Yirmibeşoğlu, “Atalay Filiz’in avukatlığını yapmam konusunda bir karar vermedim. 36 saattir uyumadım. İstanbul’daki sorgusunda gözlemlediğim kadarıyla çok zeki biri. Ancak yalanlarıyla insanları kandırmayı başarabiliyor. 11 yaşından beri gizli emirler aldığını söylüyor. Çok ilginç bir vaka” şeklinde konuştu. (DHA)