Atalay Filiz'in polise yaptığı itiraflar

İzmir'de yakalanan 3 cinayetin zanlısı Atalay Filiz'in, polise verdiği ifadenin ayrıntıları ortaya çıktı.

DUVAR – İzmir’da yakalandıktan sonra İstabul’a sevk edilen Atalay Filiz’in polise verdiği ifadesinin detayları ortaya çıkmaya başladı. İstanbul Cinayet Büro Amirliği’indeki ifadesinde pek çok detayı anlatan Filiz’in, Fransa’da gittiği okulu biteremediği ortaya çıktı. Üzerinden çıkan parayı 3 yıl boyunca çalışarak biriktirdiğini, kimlikler ve banka kartlarının ise çalıştığı çay bahçesinde unutulan cüzdanlardan çaldığını itiraf etti.

İzmir’de yakalanan ve dün İstanbul’a getirilen Atalay Filiz’in Cinayet Büro Amirliği’nde yaklaşık 5 saat ifade verdi. İfade verirken soğukkanlı olduğu bildirilen Filiz’in, sorulara mantıklı cevaplar verdiği aktarıldı.

Atalay Filiz, Galatasaray lisesinden mezun olduktan sonra okumak için Fransa’ya gittiğini söyledi. Fransa’da 4 yıl boyunca kalan Filiz’in okulun son senesinde, öğrenci değişim programıyla Paris’e gelen daha sonradan öldürdüğü Göktuğ Demirarslan ile aynı evde kalmaya başladığı tespit edildi.

Atalay Filiz “Okulu bitiremedim ve geri döndüm. Ancak ailem dahil herkese okuldan mezun olduğumu söyledim. Bir süre İstanbul’da ailemin yanında kalmaya başladım. Ancak ailem iş bulmam için ısrar ediyordu. Bana diplomamı soruyorlardı. Bu baskıdan bunalarak, tek başıma Ankara’ya gittim. Orada bir ev kiralayıp, bir de otomobil aldım” dedi.

ÖLDÜRMEDEN ÖNCE GÖRÜNTÜLERİNİ KAYDETMEK İSTEMİŞ

Göktuğ Demirarslan ve sevgilisi Elena Radchikova ile Ankara’da tekrar bir araya geldiğini anlatan Atalay Filiz, “Onlarla zaman zaman bir araya gelmeye başladık. Ancak onlar ne zaman bir araya gelsek. Bana Olga’yı soruyorlardı. Sürekli ona benim bir şey yaptığımı ima ediyorlardı. Bunun üzerine ben de karşılık olarak bir şey yapmaya karar verdim. Bir cep telefonunu mıknatısla onların otomobiline yerleştirdim. Amacım onları takip edip bir açıklarını bulmak ve görüntü çekmekti” şeklinde konuştu.

Arkadaşlarının tatile gideceklerini öğrenen Filiz, planı şu şekilde uygulamaya çalıştı:

“Amacım onların kaldığı otele gidip, yan odayı tutmak. Daha sonra bir yolunu bulup odalarına girerek bir kamera yerleştirmekti. Daha sonra onların birlikte oluşlarını kameraya çekmekti. Böyle onlara karşı elimde bir koz olacaktı. Ancak onlar tatile otomobille değil de otobüsle gidince nereye gittiklerini bulamadım ve bu planı uygulayamadım.” dedi.

SİNİRLENİNCE ÖLDÜRDÜM

Tatil dönüşü çiftle yine buluşun Filiz “Onlarla buluştuğumuzda yine Olga konusu açıldı. Bu sırada daha önceden av tezkeresiyle aldığım pompalı tüfeğim, arabamın bagajındaydı. Sinirlenince tüfeği alıp onları öldürdüm. Olayı gerçekleştirdikten sonra paniğe kapıldım. Otomobilime binerek hızla oradan uzaklaştım” sözleriyle cinayeti itiraf etti.

Ankara’dan otomaobil satın alan Filiz, “Yola çıktıktan sonra önce Polatlı’ya daha sonra Eskişehir’e gittim. Kullandığım araba 43 plakalı olduğu için dikkat çekmemek için Kütahya’ya gittim. Burada 2 gün otomobilin içinde yaşadıktan sonra aracı orada bıraktım ve İstanbul’a geldim. Günlük kiralık ev kiralayarak 2 gün kaldım. Daha sonra tekrar Kütahya’ya gittim. Otomobili bıraktığım yerde bulamadım. Bunun üzerine tekrar İstanbul’a dönerek iş aramaya başladım” dedi.

“HERŞEY ÇOK GÜZELDİ”

Gazete ilanları aracılığıyla Tuzla’da bir çay bahçesinde işe başlayan Filiz, sonrasını şöyle anlattı:

“İlk başlarda her şey çok güzeldi. Çalışıyordum. Ayda 1250 lira para alıyordum. Neredeyse hiçbir şeye para harcamıyordum. Kaldığım evden yediğimiz yemeğe kadar her şeyimizi karşılıyorlardı. İşsiz kalınca evde oturmaya başladım. Bu sırada oturduğum evin bir odasını Fatma Kayıkçı ve ailesi depo olarak kullanıyordu. Bu nedenle evin bir anahtarı onlardaydı. Onların içeri girip eşyalarımı karıştırdığından şüpheleniyordum. Zaman zaman eşyalarımın yerinin değiştiğini fark ediyordum.”

“GÜNAYDIN ATALAY DEYİNCE KENDİMİ KAYBETTİM”

Olay günü Fatma Kayıkçı’nın kendisine merdivenin başından “Günaydın Atalay” diye bağırdığını söyleyen Atalay Filiz, “İsmimi duyunca şok geçirdim. Onun üzerine yürüyüp evin içine çektim. Evdeki bıçakların biriyle 5-6 kez bıçakladım. Her taraf kan olmuştu. Cesedi evde bulunan en büyük bavulun içine yerleştirdim. Daha sonra evi temizledim. Gece olunca arka kapıdan bavulla çıkıp cesedi atacağım yere doğru yürüdüm. Bu sırada yolda içki içen bazı kişilerle karşılaştım. Ancak benden şüphelenmediler. Cesedi bavuldan çıkarıp çalıların arasına attım. Geri döndüm eşyalarımı toplayıp evden ayrıldım” dedi.

Cinayetin ardından Gebze minibüsüne binen Filiz, Gebze otogarından otobüsle Adapazarı’na gitti. Üzerindeki sahte kimliklerden biriyle, Adapazarı’nda bir otele yerleşen Filiz, ertesi gün otobüsle İzmir’e gitti. Buca’ya giden Filiz, bir internet kafede kendisine kalacak yer ayarladı.

ARANDIĞINI CİNAYETTEN 4 GÜN SONRA ÖĞRENMİŞ

Polis tarafından arandığını cinayetten 4 gün sonra öğrenenen Atalay Filiz,  “Evde otururken televizyonu açtığımda. Bir anda herkesin beni aradığını öğrendim. Bunun üzerine tekrar kaçmaya karar verdim. Bavullarımı iç içe koyarak bir tek bavul haline getirerek. İzmir, Gümüldür, Özdere kamplar mevkiine geldim. Burada bulunan milli parkın içine girerek saklanmaya karar verdim. Burada karşılaştığım bazı balıkçılara ailemle aramın bozulduğunu bu nedenle tatile çıktığımı söyledim” diye konuştu.

BİR HAFTA ORMANDA YAŞAMIŞ

Ormanlık alanda yaklaşık 1 hafta kaldığını anlatan Atalay Filiz’in “Ancak burada her yerimi böcekler soktu. Günlerdir yıkanmıyordum. Bu nedenle Menderes ilçesine gidip günlük bir ev kiralayarak bir gün dinlenmeye karar vermiştim. Ancak bindiğim minibüste tanınınca indim. Bindiğim diğer minibüste ise polis beni yakaladı ” dediği belirtildi.

POLİS KARTLARIN SAHİPLERİNİ BULDU

Üzerinde bulunan parayı biriktiğini anlatan Filiz, kimlik ve kredi kartlarını ise çay bahçesinde unutulan cüzdanlardan çaldığını itiraf etti. Polis, Atalay Filiz’in üzerinden çıkan 5 ayrı kişiye ait 16 tane kimlik ve kredi kartını titizlikle incelendi. Kredi kartlarının hiç kullanılmadığı tespit eden polis, 3’ü İstanbul’da 2’si Ankara’da bulunan kart ve kimlik sahiplerine ulaştı. Bu kişilerin kartları ve kimliklerini kaybettiklerinde gazete ilanı verdikleri ve yenilerini çıkarttıkları öğrenildi.

AİLESİYLE GÖRÜŞMEK İSTEMEDİ

Atalay Filiz’in tarih öğretmeni Fatma Kayıkçı’yı öldürmekte kullandığı bıçağı ise İzmir’de kaybettiğini söylediği öğrenildi. Şüphelinin olayda kullandığı bıçağın kılıfı yakalandığında sırt çantasından çıktığı tespit edildi.

Polisin “Ailenle görüşmek ister misin”teklifine “Şu anda ailemden kimseyle görüşmek istemiyorum”şeklinde yanıtlandı.

Yetkililer, şüphelinin üzerinden çıkan cdlerin ve porno yıldızlarının adından oluşan bir listenin incelendiğini belirttiler. (DHA)