Türkiye ve BAE merkez bankaları arasında anlaşma imzalandı

Türkiye ile BAE merkez bankaları arasında işbirliğine yönelik anlaşma imzalandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Abu Dabi Veliaht Prensi ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) fiili yöneticisi olan Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan'la yaptığı görüşmenin ardından iki ülke arasında anlaşmalar imzalandı.

Beştepe'deki törende ticaret, enerji, çevre, limanlar ve lojistik gibi çok sayıda alanın yanı sıra iki ülke borsaları arasında işbirliğini öngöre bir mutabakat muhtırası imzalandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası arasında da işbirliği için mutabakat zaptına imza atıldı. Anlaşmayı Türkiye adına Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu imzaladı.

İmza töreninin ardından Erdoğan ve Nahyan el sıkışarak kameralara poz verdi. Tören açıklama yapılmadan sona erdi.

BAE 10 MİLYAR DOLARLIK FON AYIRDI

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye'ye yatırım için 10 milyar dolarlık fon ayırdı.

Abu Dabi Kalkınma Holdingi Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Hassan Al Suwaidi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan'ın görüşmesinde imzalanan anlaşmaların ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Veliaht Prensi Bin Zayid'in Türkiye ziyaretini Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daveti üzerine gerçekleştirdiğini vurgulayan Al Suwaidi, "Birleşik Arap Emirlikleri Türkiye'de yatırım yapmak üzere 10 milyar dolarlık bir fon ayırmıştır" diye konuştu.

Görüşmeler öncesinde Reuters'a konuşan iki yetkili, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun bugün Ankara'yı ziyaret eden BAE yetkilileriyle potansiyel bir swap anlaşması için ön görüşme yürüttüğünü söylemişti. (HABER MERKEZİ / AA)