Türkiye uyuşturucu trafiğinde transit ülke mi oldu?

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün raporlarına göre Türkiye’de yakalanan kokain miktarı artıyor. Gazeteci Cengiz Erdinç, Türkiye'nin ciddi bir uyuşturucu probleminin eşiğinde durduğunu söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2022 raporuna göre uyuşturucunun Avrupa’ya girdiği kapılardan biri olan Türkiye’de yakalanan kokain miktarı yüzde 44,9, şüpheli sayısı ise yüzde 6 oranında arttı. Bu rakamlar Türkiye tarihinin rekorları.

Küresel organize suçlar üzerine araştırmalar yapan InSight Crime'ın yayımladığı araştırma ise bir başka olguya dikkat çekiyor. Uzun zamandır Avrupa'da ''eroin ticaretinin kralları'' konumuna gelen Türkiye kaynaklı organize suç odakları, düşen uyuşturucu fiyatlarını dengelemek amacıyla giderek daha fazla kokain ticaretine yöneliyor.

Araştırmaya göre, Türkiye şu anda bölgesel bir kokain transit merkezi konumunda. Kokainin küçük bir miktarı iç pazarda kalırken geri kalan kısmı deniz yoluyla Doğu Avrupa ve Balkanlar'a veya kara yoluyla Irak üzerinden Suudi Arabistan’a ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne gönderiliyor.

Gazete Duvar’a konuşan gazeteci Cengiz Erdinç, uyuşturucu ticaretinin organize suçları besleyen ana motorlarda biri olduğunu belirtiyor: "Türkiye hedef ülke oluyor gibi sözler klişe. Ama Türkiye ciddi bir uyuşturucu probleminin eşiğinde duruyor."

(Haber: Aynur Tekin, video: Seyit Mırık)