Türkiye olimpiyatlardaki ilk iki madalyasını tekvandoda aldı

Milli sporcu Hakan Reçber, 68 kiloda tekvandoda bronz madalya kazandı. 57 kiloda mücadele eden milli tekvandocu Hatice Kübra İlgün de Reçber'in ardından bronz madalya aldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda milli sporcu Hakan Reçber, tekvandoda bronz madalya kazandı. Reçber, Türkiye'ye organizasyondaki ilk derecesini getirdi.

Makuhari Messe A Salonu'nda gerçekleştirilen tekvando müsabakalarında Reçber, son 16 turunda Brezilyalı Edival Pontes'i geçerek çeyrek finale yükseldi. 21 yaşındaki tekvandocu, bu aşamada Büyük Britanyalı Bradly Sinden'e mağlup oldu ve finale çıkma şansını yitirdi. Sinden'in finale çıkmasıyla repesajda Yeni Zelandalı Tom Burns ile karşı karşılaşan ve rakibini eleyen Hakan, bronz madalya maçına çıkma hakkı elde etti.

Madalya karşılaşmasında Bosna Hersekli Nedzad Husic ile mücadele eden tekvandocu, müsabakaya iyi başladı. İlk raundu 14-5 önde geçen Reçber, ikinci raundu 3-3 beraberlikle bitirdi. Bu sonuçla Reçber, toplam skorda 17-8'lik üstünlük kurdu.

Son bölümde Reçber, 5-5 biten raundun ardından maçı 22-13 kazanarak bronz madalyaya uzandı.

İKİNCİ MADALYA DA TEKVANDODAN

Milli tekvandocu Hatice Kübra İlgün de son 16 turunda Kosta Rikalı Nishi Lee Lindo Alvarez'i eleyerek çeyrek finale yükseldi. İlgün, bu aşamada ise ABD'li Anastasija Zolotic'e mağlup olarak final şansını yitirdi. Hatice Kübra, Zolotic'in finale yükselmesiyle repesaja çıkma hakkı elde etti.

Repesajda Faslı Nada Laaraj ile karşı karşıya gelen 29 yaşındaki milli sporcu, bronz madalya müsabakasında Sığınmacı Olimpik Sporcular Takımı'ndan İranlı Kimia Zenoorin Alizadeh ile karşılaştı.

Mücadelenin ilk raundunu 3-2 geride kapatan İlgün, ikinci raundu 2-0 üstün kapattı ve toplam skorda 4-3 öne geçti. Son bölümde hata yapmayan Hatice Kübra İlgün, raundu 4-3, maçı da 8-6 kazanarak bronz madalyaya uzandı. 

TEKVANDODAKİ OLİMPİYAT MADALYASI SAYISI 9 OLDU

İlk kez Londra 1908'de temsil edilen Türkiye, sonrasındaki süreçte 6 farklı branşta 39 altın, 25 gümüş ve 27 bronz olmak üzere 91 madalya topladı. Türkiye'nin olimpiyatlardaki madalya sayısı 93'e çıktı. Reçber ve İlgün'ün elde ettiği dereceyle Türkiye'nin tekvandodaki olimpiyat madalyası sayısı 9'a yükseldi.

Karşılaşmayı Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da izledi. (AA)