Türkiye İşçi Partisi Karşıyaka İlçe Örgütü Tüm Bel-Sen’i ziyaret etti

Türkiye İşçi Partisi Karşıyaka İlçe Örgütü'nün Tüm Bel-Sen’i ziyaretinde belediye işçilerinin sorunları ve sendikal mücadele konuşuldu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye İşçi Partisi (TİP) sivil toplum kuruluşlarının ziyaretleri kapsamında Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası'nı (Tüm Bel-Sen) ziyaret etti. Ziyarette TİP Karşıyaka Belediye Başkan Adayı Alp İçen, Karşıyaka İlçe Başkanı Gökçe Karahan, Belediye Meclisi Üyesi Adayları Ayşe Tutucu, Vedat Güler ve Tayfun Pezek ile Tüm Bel-Sen yöneticileri arasında belediye işçilerinin sorunları ve sendikal mücadele konuşuldu.

Tüm Bel-Sen İzmir Şube Başkanı Nihat Filiz ve yönetim üyeleri; Fırat Belen, Nurcan Hükenek, Volkan Eser, Sevim Altındağ'ın sözlerinin ardından TİP Karşıyaka Belediye Meclis Üyesi Adayı Vedat Güler, sendikalı ve market çalışanı olarak söz aldı ve şunları söyledi:

"Türkiye’de işçilerin gençliğin siyasal katılımını etkileyen gelişmelerde 1980 askeri darbesi ve ekonomi politikalarındaki değişimi sıklıkla vurgulamamız gerekiyor. Düşünün ki işçinin ikramiyesi darbe sonrası alınan kararla 120 günü geçmiyor, son yıllarda ise özellikle sendikal örgütlenmede işverenler tarafından işçileri tehdit ediliyor, sendikal nedenlerle işten atmaların engellenmesi gerekiyor. Ülkemizde sosyal ekonomik ve iş güvencesi için bir araya gelerek sendikalı olmak için çabalayan işçilerin bu mağduriyetinin giderilmesi ve sendikal örgütlenmedeki yaşanan sıkıntıların aşılması onurlu işçiler için çok önemli."

Tüm Bel-Sen İzmir 1 ve 2 No'lu Şube Başkanı Nihat Filiz de şöyle konuştu:

"Yaşamımızda farklı özelliklere sahip bireylerin siyasal alana katılımına yönelik tartışmalar genellikle temsil ile ilişkilendirilmekte ve karar alma süreçlerine dahil olmakla değerlendirilmektedir. Seçimler sonrasında milletvekilliğine veya belediye başkanlıklarına kaç kadının ya da kaç işçinin seçildiği veya hangi meslek grubundan bireylerin temsil edildiğine yönelik analiz yapılmamaktadır. Bu durum karar alma süreçlerinde temsil edilmenin toplumun tüm gruplarını kapsamına yönelik farkındalığın artmadığını da göstermektedir. Biz Tüm Bel-Sen olarak sizleri kendimiz gibi görüyor aynı düşüncelere sahip olduğumuza inanıyoruz."