Türkiye ile Ermenistan'dan 13 yıl sonra ilk görüşme

Türkiye ve Ermenistan temsilcileri iki ülke arasında 'normalleşme' süreci için 13 yıl sonra ilk kez görüştü. Görüşme Moskova'da yapıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye'nin Ermenistan Özel Temsilcisi Büyükelçi Serdar Kılıç ile Ermenistan'ın Özel Temsilcisi Rubin Rubinyan, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi konusunu ele almak üzere, Rusya'nın başkenti Moskova'da bir araya geldi.

AA'nın haberine göre ikili görüşme, bir buçuk saat sürdü. Türk ve Ermeni tarafları arasında gerçekleşen görüşmenin içeriğine dair bilgi paylaşılmadı. 

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye-Ermenistan normalleşme süreci ile ilgili ilk görüşmeye ilişkin, "Taraflar, müzakereleri tam normalleşme hedefiyle ön şart olmaksızın sürdürme hususunda mutabık kalmışlardır" açıklamasında bulundu.

GÖRÜŞME SİNYALİ ARALIK AYINDA VERİLDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 13 Aralık 2021'de TBMM'de yaptığı konuşmada, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde yeni bir dönemin başladığının sinyallerini vermişti. Büyükelçi Serdar Kılıç, 15 Aralık’ta Ermenistan Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Özel Temsilcisi olarak görevlendirilmişti. Ermenistan da Parlamento Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan'ı, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi kapsamında özel temsilci olarak atamıştı. (HABER MERKEZİ)

Etiketler Türkiye Ermenistan