Türkiye 1 yıl içinde 46 milyar dolar borç ödeyecek

Türkiye borçlar nedeniyle mayıs ayında 5 milyar 400 milyon dolar faiz ödedi. 1 yıl içinde ödenmesi gereken borç miktarı ise yüzde 0,46 artışla 46 milyar dolara yükseldi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Merkez Bankası, 'Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri - Mayıs 2021' raporunu yayınladı. 

Buna göre;

🔸Resmi Rezerv Varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 4,6 artarak 92 milyar doları düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 2,3 artarak 46,5 milyar dolar, altın cinsinden rezerv varlıkları ise yüzde 7,4 artarak 43,9 milyar dolar oldu.

REZERVDEKİ EMANET PARA 60 MİLYAR DOLAR

🔸Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir önceki aya göre yüzde 13,6 azalarak 23,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu tutarın yaklaşık 18 milyar doları anapara, 5,4 milyar doları faizden oluşmaktadır. Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri yaklaşık 60,1 milyar dolar olup, söz konusu tutarın 27,2 milyar doları bir ay vadelidir.

🔸Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluşmaktadır. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 0,6 artarak 46 milyar dolara yükseldi. (EKONOMİ SERVİSİ)