Türk Toraks Derneği: Açık alanda da olsanız maskenizi çıkarmayın

Türk Toraks Derneği'nden Hasan Bayram, açık havada maskesiz gezenleri uyardı: "Hava kirliliğinin virüsü taşımak gibi bir fonksiyonu olabilir. Açık havada özellikle kalabalık yerlerde maske takın."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türk Toraks Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bayram, derneğin 24. yıllık ulusal kongresi için geldiği Antalya'da hava kirliliği ile Covid ilişkisinin araştırıldığını söyledi.

Avrupa ve Çin'de yapılan çalışmalarda, hava kirliliğinin yoğun olduğu yerlerde Covid'e bağlı ölümlerin daha yüksek olduğunun görüldüğünü aktaran Bayram, bu yerlerde virüsün hızlı yayıldığının görüldüğünü dile getirdi.

HAVA KİRLİLİĞİ VİRÜSÜN YERLEŞİMİNİ KOLAYLAŞTIRIYOR

Bayram, hava kirliliğinin özellikle insanların hava yollarında yol açtığı değişikliklerle virüsün yerleşimini kolaylaştırdığını, özellikle akciğerlerde daha şiddetli hastalığa yol açabildiğini gösterdiğini söyleyerek şu açıklamalarda bulundu: "Türkiye'de 10 şehirde 13 merkezde yapılan çalışmamızda havada topladığımız partikül dediğimiz zerreciklerde virüs varlığını araştırdığımızda bu örneklerin yüzce 10'unda COVID-19 virüsünün bulunduğunu gördük. Bu araştırmamızda bu virüsün partiküller üzerinde bulunabileceğini ve taşınabileceğini göstermiş olduk. Bizden sonra İtalya'da da yapılan çalışmada da benzer bulgular bulundu. Hava kirliliğinin virüsü taşımak gibi bir fonksiyonu olabilir. Onun için açık hava deyip rahatlığa girmememiz gerekiyor. Açık havada da özellikle kalabalık yerlerde maske takılması gerekiyor." (AA)

Etiketler Açık hava Covid maske