Türk Metal Sen Genel Başkanı: Artık hesap zamanı yaklaşıyor

Türk Metal Sen Genel Başkanı Kavlak, hükümetin ve işverenin işçiye borçlu olduğunu söyledi. Kavlak, “Sendikalaşan işçileri Kod 29’la işten atanları unutmayacağız. Artık hesap zamanı yaklaşıyor" dedi.

Türk Metal Sen Genel Başkanı Pevrul Kavlak
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türk Metal Sen Genel Başkanı Pevrul Kavlak, “İşverenlerin, çarkları dönenlerin işçilere borcu var. Bu ülkeyi yönetenlerin bize borcu var. Artık hesap zamanı yaklaşıyor” diye konuştu.

Türk Metal Sen Genişletilmiş Temsilciler Meclisi Toplantısı Manisa’da yapıldı. Arena’da 2 binin üzerinde işçinin katılımıyla gerçekleşen toplantıyı, MHP İl Başkanı Ömer Baysal, Türk-İş İzmir 3. Bölge Temsilcisi Hayrettin Çakmak da izledi.

'UCUZ İŞÇİ CENNETİNE ÇEVİRDİNİZ'

Pevrul Kavlak, konuşmasında, 2021-2023 dönemi MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine değindi ve hem hükümete hem de işverene seslendi. Birçok işverenin işçiyi köle gibi gördüğünü ve sendikasız olarak çalıştırmaya devam ettiğini söyleyen Kavlak, şöyle devam eti:

“Yalnızca pandemi döneminde herkes faaliyetlerine ara vermişken biz hiç durmadık. 64 ayrı işyerinde 24 bin arkadaşımızı ailemize kattık. Sosyal mesafeye uyduk ama mücadele ile aramıza mesafe koymadık. Ancak bu iş kolay değil. Bu ülkede bazı işverenler, çalışma yaşamında dikensiz gül bahçesi istiyor. Sendikasız bir endüstriyel iş düzeni istiyor. İstiyorlar ki işçiler boğaz tokluğuna çalışsın. Yahu insaf edin, insaf. 40 yıldır ucuz işçi cennetine çevirdiğiniz bu ülkede bu insanları sömürdükleri yetmedi mi? Köle gibi çalıştırdığınız yetmedi mi? Onların sırtından kazandığınız yetmedi mi?

'EZDİKLERİNİZİN, HOR GÖRDÜKLERİNİZİN CANLARINA YETTİ'

Evet, sizin için yetmemiş olabilir. Ama sendikalı oldukları için işten attıklarınızın, üç kuruşa köle gibi çalıştırdıklarınızın, bir dilim ekmeğe muhtaç ettiklerinizin, iş cinayetlerine kurban verdiklerinizin, ezdiklerinizin, hor gördüklerinizin canlarına yetti. Bu ülkede sendikalaşmak demek, imkansızı başarmak demektir. Çünkü o gözleri doymayanlar, işçisine üç kuruşu çok görenler, kul hakkı yiyenler, sadece sendikaya üye oldukları için onlarca, yüzlerce emekçiyi kapının önüne koyuyorlar. Buradan o işverenlere sesleniyorum. O işten attığınız, ekmeğiyle oynadığınız, açlığa mahkum ettiğiniz insanların iki eli sizin yakanızdadır. Sendikalaşan işçileri Kod 29’la işten atan patronları unutmayacağız.” 

'BİZ ÜSTÜMÜZE DÜŞENİ YAPTIK, SIRA SİZDE' 

Türk Metal ile MESS arasındaki başlayan toplu sözleşme görüşmelerine de değinen Kavlak, sendikalı işçilerin bu zamana kadar üzerine düşen görevi yerine getirdiğini, bundan sonra görevin işverenlerde olduğunu ifade etti. Sözleşme yılının ilk altı ayı için yüzde 29,57, ikinci altı ayı için enflasyon oranında zam talep ettiklerini hatırlatan Kavlak, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz üzerimize düşeni yaptık. Şimdi sıra sizde. Bize borcunuz var. İşverenlerin, çarkları dönenlerin işçilere borcu var. Bu ülkeyi yönetenlerin bize borcu var. Bu böyle kuru kuruya bir teşekkürle geçiştirecek bir borç değildir. Büyük bir borçtur. Az kaldı. O günler geliyor. Bu borç, çok yakında hak ettiğiniz biçimde tahsil edilecek. Artık hesap zamanı yaklaşıyor. Maskesiz, mesafesiz, avuçlarımızda biriken alacaklarımızla, alnımızın akıyla payımızı almanın zamanı yaklaşıyor. 2021-2023 dönemi MESS Grup Toplu İş Sözleşme’mizin hem ülkemize hem de işçi sınıfına hayırlı olmasını diliyorum.” (ANKA)