Türk-İş'ten 'fahiş fiyat' genelgesi: Etiket değiştirenler kurun düşüşünü görmezden geliyor

Türk-İş Genel Başkanı Atalay, 81 ildeki teşkilatlarına illerindeki fahiş fiyatları genel merkeze bildirmeleri yönünde genelge gönderdiklerini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çarşı, pazar ve marketlerdeki birçok ürünün fahiş fiyatlara satıldığını belirten Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, yüksek fiyatlara döviz kurundaki artışların gerekçe gösterildiğini söyledi. Atalay, "Döviz kuru yükselirken art arda üç-beş fiyat etiketi değiştirenler, kurun düşüşünü görmezden geliyor. İşçi, memur, emekli, dar gelirli fiyatları aynı hızda düşmesini bekliyor" dedi.

'TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ'

Döviz kurundaki düşüşe rağmen fiyatlarda değişiklik olmadığına dikkat çeken Atalay, "Konfederasyonumuz, kamuoyundaki beklentiyi desteklemekle beraber fiyatların güncellenmemesine karşın nasıl ki gerektiğinde üretimden gelen gücünü kullanıyorsa, tüketimden gelen gücünü kullanarak bu konunun yakın takipçisi olacaktır" ifadelerini kullandı. 

'VERİLERİ YETKİLİ KİŞİ VE KURUMLARLA PAYLAŞACAĞIZ'

AA'ya konuşan Atalay, Türk-İş'in 81 ildeki teşkilatlarına, illerindeki fahiş fiyatları genel merkeze bildirmeleri yönünde genelge gönderdiklerini aktardı ve şöyle devam etti: 

"Konfederasyonumuz, 1987'nin aralık ayından beri her ay düzenli olarak gıda harcaması tutarını ve buradan hareketle 'Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması'nı yapıyor. Bu araştırmanın hesaplamasında temel alınan gıda maddelerinin fiyatları, konfederasyonumuzca piyasadan, market ve semt pazarlarından doğrudan ve düzenli olarak tespit ediliyor. Bu niteliğiyle bağımsız olan araştırmamızın yanında, fahiş fiyatları ortaya çıkartmak için bu dönemde konfederasyonumuza bağlı 34 sendika, 442 şube ile 20 bine yakın temsilci ve yöneticilerimizi dayanışmaya çağırıyor ve 81 ilde fiyatlardaki gelişmeleri il temsilcilikleri ile Genel Merkezlerimize ivedilikle bildirmelerini istiyoruz. Sonraki süreçte bu verileri yetkili kişi ve kurumlarla paylaşacağız." (HABER MERKEZİ)