Türk Diyanet Vakıf-Sen: Tam kapanmada sigara satışı da yasaklansın

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, “tam kapanma” önlemleri arasına sigara satışının yasaklanmasının da eklenmesini istedi.

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, korona virüsü salgını önlemleri kapsamında yarın başlayacak tam kapanmada sigara içmenin de yasaklanması çağrısında bulundu.

'Bugünlerin fırsata çevrilmesi' gerektiğini savunan Ünal’ın konuyla ilgili yazılı açıklaması şöyle:

"Sigara tüketimini bitirelim, sigara içen tüm insanlarımız kullanmayı bırakmalılar. Tiryaki düzeyinde kullanıcı vatandaşlarımız devletimizin sağlamış olduğu imkanlardan faydalanabilirler. Yeşilay’dan Sağlık Bakanlığımızdan ve ilgili tüm kamu kurumlarından destek alabilirler. Bütçe diyoruz, maddi sıkıntılar diyoruz işte size bir fırsat, sigarayı bırak bütçene katkıda bulun, evine huzur getir. Çocuklarımızın yarınlara daha sağlıklı ulaşabilmesi için ve 18 günlük kapanma sürecini sağlıklı bir şekilde yaşayabilmeleri için sigarayı bırakmanız güzel olacaktır, anlamlı olacaktır. Ailenizi, çocuklarınızı ve geleceğinizi düşünün sigarayı bu kapanma sürecinde bırakın.

'BÜYÜK MARKETLERDE SATILMAMASI GEREKİYOR'

Bu 18 günlük kapanma sürecinde sigara kullanımının azalması ve azaltılabilmesi içinde devletimiz birtakım tedbirler alabilir. Sigara satışının sınırlandırılması, ulaşılabilirliğinin zorlanması için satış sınırlandırılması getirilmelidir. Örneğin büyük marketlerde, zincir marketlerde satılmaması gerekiyor. Alkol satılan bayilerde de satışı yasaklanabilir. 18 günü bir kazanıma çevirelim, sigara kullanımını bitirelim.” (HABER MERKEZİ)