Turizm Teşvik Yasası’na ‘evet’ diyen İYİ Parti: Biz şerh düştük

İYİ Parti, 17 Temmuz’da Meclis’ten geçen ‘Turizmi Teşvik Kanunu’na 'evet' oyu verdi. Parti bu konuda yöneltilen eleştirilere, “İYİ Parti, ilgili kanuna dair muhalefet şerhini düşmüştür” dedi.  

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla 28 Temmuz'da Resmî Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Turizm Teşvik Yasasıyla, kıyılar başta olma üzere orman alanlarındaki yapılaşma tasarrufu Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkisine verildi.

17 Temmuz’da Meclis’ten geçen ‘Turizmi Teşvik Kanunu’ ile bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ Meclis’te 284 kabule karşı 50 ret oyuyla geçti.

CHP’nin Meclis Genel Kurulu’nda yer alan 32 milletvekili ret oyu verirken 103 milletvekili genel kurula katılmadı. HDP’de de 13 milletvekili ret oyu verdi, 41 milletvekili katılmadı.

İYİ PARTİ EVET OYU VERDİ

İYİ Parti’nin ise 36 milletvekilinden Meclis’te bulunan 14 milletvekili yasaya AK Parti ve MHP’yle birlikte evet oyu verdi. Son günlerde yaşanan orman yangınlarıyla birlikte yasaya evet oyu veren İYİ Parti’ye yönelik eleştiriler yapıldı.

'BİZ YASAYA ŞERH DÜŞTÜK'

İYİ Parti Grup Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İYİ Parti’nin ilgili kanuna dair muhalefet şerhi düştüğü ifade edildi.

Açıklamada, “Cumhurbaşkanını yetkilendiren ilgili kanunun, mevcut sistemin arazlarından biri olduğunun altı çizilmiş ve “teklifin d bendinde, “Turizm Merkezleri” tanımı yapılmakta, ilave olarak orman vasıflı alanlar dahil olmak üzere, Hazine taşınmazları ve tescili mümkün olan Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerlerde turizm merkezleri ilan etme yetkisi, Cumhurbaşkanı’na bırakılmaktadır. Bu durum, orman alanlarımızın talan edilmesi endişesi yaratmaktadır” denilerek olası yağma ve talanlara karşı hem devletin hem de milletimizin hafızasına not düşülmüştür” ifadelerine yer verildi.

EVET DİYEN İYİ PARTİLİLER

İYİ Parti’de kabul oyu verenler şöyle: Adana Milletvekili Mehmet Metanet Çulhaoğlu, Ankara Milletvekili Ayhan Altıntaş, Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Erzurum Milletvekili Muhammet Naci Cinisli, Eskişehir Milletvekili Ersan Kabukcuoğlu, Isparta Milletvekili Aylin Cesur, Mersin Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı, Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Samsun Milletvekili Erhan Usta, Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, Aksaray Milletvekili Ayhan Erel.

'CHP ENGELLEMENİN HER YOLUNU DENEDİ”

CHP ise ‘muhalefet yasaya ret oyu vermedi’ haberlerine ilişkin tepkili. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yasaya karşı altı gün boyunca müthiş bir direnç gösterdiklerini belirterek, “CHP her maddede konuştu, engellemenin her yolunu denedi. Her maddede yoklama istediğimiz için Meclis’te büyük gerginlikler çıktı. Biz bu yasa çıkmasın diye her şeyi yaptık; altı günün sonunda üzerine de 25 saat çalışarak düzenlemenin her maddesine ret oyu verdik” dedi.

'ASLAN GİBİ HAYIR OYU KULLANDIK'

Meclis Genel Kurulu’na katılımın az olmasıyla ilgili konuşan Özel şöyle konuştu:

“Meclis Genel Kurulu salı, çarşamba ve perşembe günlerinde çalışır. Meclis’te yasa görüşülürken eksik olmamamızın nedeni arkadaşlarımızın bazıları mazeretli bazıları da görevli oldukları illerdeydiler. CHP olmasaydı o yasa daha önce geçecekti. Yasa geçmesin diye her yolu denedik. Aslan gibi hayır oyu kullandık. Turizm Teşvik Kanunu ile ilgili görüşmeler başlamadan bakan beni aradı; görüşme teklif etti. Ben kanunu size anlatayım destek verin dedi. Ben sonuna kadar direneceğiz, bu kanuna geçit vermeyeceğiz diye ilettim kendisine.”  

KANUNDA NELER VAR?

Kanuna göre, kültür ve turizm gelişme bölgeleri dışında kalan orman arazileri ‘kamu yararı’ kapsamında turizm yatırımcılarına açılabilecek. Yatırıma açılacak bölgenin yeri ve sınırlarına ise tek bir isim karar verecek: Cumhurbaşkanı Erdoğan. Belirlenen alanlardaki bütün devlet taşınmazları da turizm kapsamına alınabilecek.

İşleyişte belediyelerin baypas edildiği kanuna göre milli parklar içinde konaklama tesisi kurma ve yat limanı tesislerinin ruhsatlandırılma yetkisi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na verilecek. Bunun yanı sıra tesis kurulacak alanlarda Çevresel Etki ve Değerlendirmesi (ÇED) raporu aranmayacak. Kanunda ilgili madde hakkında şöyle deniyor: “Kararı verilen yatırımlar hakkında, yatırımın gerçekleşmesi için alınması gereken tüm izin, onay ve ruhsatlar, ilgili kurumlarca başkaca hiçbir işleme gerek kalmaksızın on beş gün içinde verilir."

ALGEDİK: TALİ KOMİSYONLAR TOPLANMADI BİLE

Gazete Duvar yazarı Önder Algedik de, bugün yayınlanan 'Meclis’in yasama karnesi – Kanunlar ve illüzyonlar' başlıklı yazısında, yasanın sürecine yer verdi. Algedik, şöyle dedi:

"Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM’ye 30 Mart 2021’de geldi. Meclis başkanı iki tali bir esas komisyona gönderdi. Esas komisyon Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu iken çevre komisyonuna hiç gitmedi. Tali komisyonlar toplanmadı bile. 6 Nisan’da komisyon toplantısı sonrasında 12 Nisan’da esas komisyon 132 sayfalık raporunu teslim etti. Rapor 97 gün Meclis'te bekledi. 17 Temmuz Cumartesi günü başlayan 24 saat 23 dakikalık meclis oturumun son altı saatinde bu kanun teklifi görüşmeleri başladı. İktidar haftalarca kanunu bekletmiş, ama kanun geçmeden de Meclis'i tatile göndermek istememişti. Öğlen 14.23’de yapılan oylamaya sadece 336 vekil katıldı. Katılanların yüzde 85’inin KABUL oyu ile teklif geçti.

Kanun teklifinin Meclis'ten geçmesinden tam on gün sonra Resmî Gazete’de yayımlandığı gün yangınlar da peşi sıra gelmeye başladı. Bu sefer çok can acıttı." (DUVAR)