Türeci ve Şahin'in aşısı pankreas kanseri hastalarında başarılı oldu

Özlem Türeci ile Uğur Şahin'in geliştirdiği Covid aşısının temelini oluşturan mRNA teknolojisinin uygulandığı 16 pankreas hastası denekten 8'i tümör hücrelerine karşı antikor geliştirdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR -  Kanser aşısı çalışmalarını Covid aşısına dönüştürerek ilk aşıyı üreten Prof. Dr. Özlem Türeci ile Prof. Dr. Uğur Şahin'in kanserle mücadele çalışmalarında önemli ilerleme kaydedildi. Türeci ile Şahin'in kurucusu olduğu Almanya merkezli Biontech'in Covid aşısının temelini oluşturan mRNA teknolojisini tatbik ettiği 16 pankreas hastası denekten 8'i tümör hücrelerine karşı antikor geliştirdi.

HASTALARIN YARISINDA 18 AY SONRA KANSER SAPTANMADI

Sputniknews’in haberine göre, pankreas tümörleri ameliyatla çıkarılan ve arından kemoterapi gören 16 deneğe bu müdahalelerden 2.5 ay sonra tümörlerinin genetik özelliklerine özel olarak uyarlanmış mRNA etken maddesi verildi. Bu süreçte 16 denekten 8'i tümör hücrelerine karşı antikor geliştirdi ve antikor geliştirmeyen deneklere kıyasa önemli ölçüde daha uzun süre hastalığın nüksetmesiyle karşılaşmadı. Yani aşı yapılan hastaların yarısında 18 ay sonra kanser saptanmadı.

Çalışmayı yöneten Vinod Balachandran, bağışıklık sisteminin kanser hücrelerinden gelen antijenleri tanıyabildiğini, T hücrelerini bu antijenleri tanımaya yönelik eğitmek için mRNA'yı kullanabileceklerini söyledi. Balachandran, artık tedaviyi uygulayan kişinin de deney ve kontrol grubundakilere deneysel ilaç mı yoksa plasebo mu verdiğini bilmediği çift kör deneyine geçebileceklerini belirtti.

EN ÖLÜMCÜL TÜMÖR

Pankreas kanserinin en ölümcül tümör türlerinden olduğunu, çünkü immünoterapi dahil neredeyse hiçbir tedavinin işe yaramadığını belirten Balachandran, araştırmalarının pankreas kanserinin çok az mutasyona uğradığı, bunun bağışıklık sisteminin bu kanser hücrelerini tanımasını zorlaştırdığı varsayımından hareket ettiğini aktardı.

mRNA, mesajcı RNA olarak da bilinen mesajcı ribonükleik asit anlamına geliyor. Vücudun kendisi, genlerde depolanan bilgileri kimyasal işlemlere dönüştürmek için RNA'yı kullanıyor. mRNA aşıları aynı ilkeye dayanıyor. Konvansiyonel aşılarda olduğu gibi patojen veya bileşenlerine gerek duymayan mRNA aşısı, RNA olarak virüsün genetik bilgisini kısmen insan hücresine taşıyıp orada patojenin kısmen üretilmesi için uyarımda bulunuyor. Ardından bağışıklık sistemi bu virüs parçaları üzerinde tatbikat yapıyor.

Bağışıklık sisteminin yüzeylerindeki mutasyonlarla sağlıklı hücrelerden farklı olan kanser hücrelerine karşı eğitim alması da çok benzer şekilde çalışıyor. Biontech, bu mutasyona uğramış kanser hücrelerini tanıyıp yok etmesine yönelik bağışıklık sistemini eğitmek için mRNA'yı kullanıyor.

Pankreas kanseri hastalarının yaklaşık yüzde 90'ı teşhis konduktan sonraki 2 yıl içinde ölüyor, ameliyatın ardından kemoterapiden sonra bile nüksetme oranı çok yüksek seyrediyor, bu şekilde tedavi edilen her 5 hastadan yalnızca biri 5 yıldan uzun yaşıyor. (HABER MERKEZİ)