Tunus Cumhurbaşkanı yetkilerini genişletiyor: Yasama yetkisini kendi üzerine aldı

Tunus'ta yasa tekliflerinin Anayasa'ya uygunluğunu denetleyen komisyon feshedildi. Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said 'olağanüstü kararlar' kapsamına yasama yetkisini kendisine devretti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Geçtiğimiz aylarda meclis çalışmalarını durdurup başbakanı azleden Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, yayınladığı kararname ile yasama yetkisini kendi üzerine aldı. Ülkede yasa tekliflerinin Anayasa'ya uygunluğunu denetleyen komisyon feshedildi.  

GENİŞLEYEN YETKİLER

Evrensel'de yer alan habere göre, Tunus Cumhurbaşkanlığı'nın yaptığı açıklamada, 25 Temmuz'da gündeme gelen 'olağanüstü kararlar' kapsamında yasa ve yürütme yetkisinde kimi değişiklikler yapıldığını duyurdu, yasama tekliflerini değerlendiren geçici komisyonun feshedildiğini bildirildi. Açıklamada, Tunus Cumhurbaşkanı tarafından kararnameyle kurulacak bir komitenin yardımıyla siyasi reforma ilişkin yasa değişikliklerinin hazırlanacağı belirtildi.

Cumhurbaşkanı'nın yetkilerini genişleten kararnameler Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, Tunus Cumhurbaşkanı'na 'yasama metinlerini' bakanlar kurulunun görüşünü aldıktan sonra cumhurbaşkanlığı kararlarıyla çıkarma yetkisi verildi. Kararname uyarınca, bakanlar kurulu Meclise değil Cumhurbaşkanı'na karşı sorumlu olacak. Cumhurbaşkanı, başbakanı atayacak, kabine üyelerini, hükümetin siyasetini ve kararlarını belirleyecek. Cumhurbaşkanı'na ayrıca her türlü cumhurbaşkanlığı kararını halk oylamasına sunma yetkisi de verildi.

NAHDA: DARBE GİRİŞİMİ

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'in, yayımladığı kararnamelerle yasama ve yürütmede yetkilerini genişletmesine, Tunus’ta siyasilerden itirazlar geldi. Tunus meclisindeki birinci parti Nahda Hareketi'nin lideri ve aynı zamanda Meclis Başkanı Raşid el-Gannuşi, söz konusu kararların 'Anayasa'yı askıya almak' anlamına geldiğini belirterek, Nahda Hareketi'nin Said'in 25 Temmuz'daki kararlarını darbe girişimi olarak gördüğünü ve bunu kabul etmeyeceklerini söyledi.

Meclisin ikinci büyük partisi Tunus'un Kalbi Partisi liderlerinden Usame Huleyfi, sosyal medya paylaşımında, Kays Said'i 'önceden planlanmış bir darbeyi hayata geçirmekle' suçlayarak, 'darbe karşısında bir ulusal cephe kurulması' çağrısı yaptı. Tunus Meclisi'nde üçüncü parti konumundaki Demokratik Akım'ın kurucusu ancak sonradan siyaseti bırakan Muhammed Abu, El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, ülkede yolsuzluğa bulaşmamış muhalefetten Said'e yönelik pozisyonunu netleştirmesini talep ederek Cumhurbaşkanı'nın son kararlarıyla meşruiyetini yitirdiğini belirtti.

OLAĞANÜSTÜ YETKİLER SÜRESİZ UZATILDI

Cumhurbaşkanı Kays Said, ekonomi, siyaset ve sağlık alanındaki krizlere tepkiyle gerçekleşen kitlesel gösteriler karşısında, 25 Temmuz'da 'ülke tehlikede olduğu' gerekçesiyle kendisine olağanüstü yetkilerin tanındığı Anayasa'nın 80. maddesini hayata geçirdiğini duyurdu.

Said, aldığı kararlarla Meclisin çalışmalarını 30 gün boyunca durdurduğunu, tüm milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırıldığını, başbakanı azlettiğini ve yeni bir başbakan atayacağını, ayrıca yolsuzluk dosyaları için kendisini başsavcı olarak görevlendirdiğini açıkladı. Kays Said, olağanüstü yetkileri elinde topladığı durumu geçen ay sonunda süresiz uzattığını açıkladı. Tüm ülke Cumhurbaşkanı'ndan yeni bir başbakan ataması ve yol haritasını açıklamasını beklerken, Said'in önce danışmanı ardından kendisinin verdiği ülkede devrim sonrasında kabul edilen 2014 Anayasası'nda değişikliğe gidilebileceği mesajları ülkede siyaset ve sivil toplum çevrelerinde tepkiyle karşılandı. (Kaynak: Evrensel Gazetesi)