Tunus Cumhurbaşkanı Said: Anayasa'yı uyguladım

Tunus Cumhurbaşkanı Said, 'darbe' eleştirilerine cevap verdi: Darbe, meşruiyetin dışına çıkmaktır. Ben anayasayı uyguladım. Biz darbeci değiliz ama Tunus devletini de kolay lokma yapmayacağız.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Başbakan'ı görevden alıp Meclis'in yetkilerini donduran ve milletvekili dokunulmazlıklarını askıya alan Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said aldığı kararların anayasaya uygun olduğunu belirtip, bunu "darbe" olarak niteleyenlere "hukuk derslerini gözden geçirin" dedi.

Cumhurbaşkanı Said, Tunus Genel İşçi Sendikaları Konfederasyonu (UGTT) Başkanı Nureddin et-Tabbubi, Sanayi, Ticaret ve El Sanatları Birliği Başkanı Semie Macul, Ulusal Hukukçular Derneği Başkanı İbrahim Buderbale, Tarım ve Balıkçılık Birliği Başkanı Abdulmecid ez-Zar, Ulusal Kadın Birliği Başkanı Raziye el-Cerbi ve Demokratik Kadınlar Derneği Başkanı Naile ez-Zeğlami'yi Kartaca Sarayında kabul etti.

Görüşmeye dair video Cumhurbaşkanlığı'nın Facebook sayfasından yayımlandı.

Said, kabul sırasında yaptığı konuşmada, 25 Temmuz'da aldığı kararları "darbe" olarak niteleyenlere ve anayasaya aykırı olduğunu savunan çevrelere cevap verdi.

'BUNU NASIL DARBE OLARAK GÖRÜYORLAR, ŞAŞIRIYORUM'

Ülkelerin ve toplumların karşılaşabileceği en büyük tehlikenin, iç çatışma olduğunu kaydeden Said, "Tarihi bir sorumluluk aldım. Bu durumun darbeyle alakası olduğunu iddia eden, hukuk derslerini gözden geçirsin. Biz darbeci değiliz ama Tunus devletini de kolay lokma yapmayacağız" dedi.

Kararı, anayasanın verdiği yetkiye dayanarak ve 80. maddeye istinaden aldığını belirten Said, şöyle devam etti: "Bazıları, bunu nasıl darbe olarak görüyor şaşırıyorum. Ben hukuk okudum ve okuttum ve darbenin ne olduğunu biliyorum. Darbe, meşruiyetin dışına çıkmaktır. Ben anayasayı uyguladım. Şartlar oluştu, bu şartlar arasında usul şartları da vardı ve bunları yerine getirip başbakanı çağırdım ve onu bilgilendirdim. Meclis Başkanına da telefon açtım ve 80. maddeye müracaat edeceğimi söyledim."

'İŞLER PARTİ VE LOBİLERE BAĞLILIK TEMELİNDE YÜRÜYOR'

Anayasanın 80. maddesinde "ülkeyi bekleyen yakın bir tehlikeden" bahsedildiği ve bu durumda Cumhurbaşkanının istisnai tedbirler alabileceğini öngördüğüne atıfta bulunan Said şunları söyledi: "Darbe, anayasa temel alınarak nasıl yapılabilir. Bunu hangi hukuk fakültesinde okudular. Bu gerçekte, anayasanın tatbik edilmesidir. Anayasanın 80. maddesi, yakın bir tehlike durumunda Cumhurbaşkanına gerekli gördüğü tedbirleri alma yetkisi veriyor. Yakın tehlike ise artık gerçek tehlikedir. 

Ülkenin içinde bulunduğu gerçek tehlike ile ekonomik ve toplumsal durumu ve sağlık sektöründe yaşanan sıkıntıları kastediyorum. Bazı sektörlerde parti ve lobilere bağlılık temelinde işler yürüyor. Bazı belediyelerde devlet varlık gösteremiyor. Bazı kesimler, Tunus halkını, eğitimde, sağlıkta ve yaşamsal ihtiyaçları konusunda cezalandırıyor ve devletin kolay lokma olduğunu sanıyorlar.

Sükunetinizi koruyun, provokasyonlara kanmayın ve bazılarının yaydığı söylentilere kulak vermeyin. Tek damla bile kan aksın istemiyorum. Ülkede bir kanun var ve bu kanun herkese uygulanır." (AA)

Etiketler Tunus darbe