Tunç Soyer: 'Japonlar kadar yaşama hakkı yok muydu insanlarımızın?'

Osmaniye'deki anmaya katılan Tunç Soyer, "Japonya'da benzer şiddette deprem oldu 286 kişi öldü. Burada on binler öldü. Japonlar kadar yaşama hakkı yok muydu insanlarımızın?" diye sordu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Maraş merkezli 6 Şubat depremlerinin birinci yıldönümünde Osmaniye'de anma törenlerine katıldı. Felaketin yıldönümünde saatler 04.17'yi gösterdiğinde hayatını kaybedenler anıldı.

Başkan Tunç Soyer, “Daha birkaç hafta önce Japonya'da benzer şiddette deprem oldu 286 kişi öldü. Burada onbinlerin öldüğünü biliyoruz. Bizim insanlarımızın Japonlar kadar yaşama hakkı yok muydu? Dilerim bundan sonra gelecekler bu bilinçle insanların en temel yaşam hakkına saygı duyarak, koruyarak devleti yönetirler” diye konuştu.

Başkan Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin genel koordinasyonunu üstlendiği Osmaniye'de hayatını kaybedenler için düzenlenen anma törenlerine katıldı. CHP Milletvekilleri ve partililerle beraber ilk olarak Metin Tamer Sitesi bölgesinde düzenlenen törene katılan Başkan Tunç Soyer, burada hayatını kaybedenler anısına enkazın yerine karanfil bıraktı. Hemen sonrasında ise İstasyon Caddesi'nde gerçekleşen anma törenine katılan Başkan Soyer, depremzedelerle bir araya geldi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Acımız çok taze, çok kısa süre geçti. Deprem öldürmüyor aslında, cehalet ve ihanet öldürüyor. Daha birkaç hafta önce Japonya'da benzer şiddette deprem oldu 286 kişi öldü. Burada on binlerin öldüğünü biliyoruz. Japonlar kadar yaşama hakkı yok muydu bizim insanlarımızın? Deprem bölgesinde, kuşağında yaşayan bir ülkeyiz. Maalesef ülkeyi yönetenler hiçbir zaman bunun idrakinde olmadıkları için bu kadar kayıp verdik. Dilerim bundan sonra gelecekler bu bilinçle insanların en temel yaşam hakkına saygı duyarak, koruyarak devleti yönetirler” diye konuştu.

Etiketler tunç soyer deprem