Tunç Soyer: 'Hükümetin İzmir’e layık gördüğü raylı sistem yatırımı 3 bin TL, 20 gevrek parası'

Çiğli Tramvayı açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Hükümetin İzmir’e layık gördüğü raylı sistem yatırımı sadece 3 bin 20 gevrek parası" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İzmir Büyükşehir Belediyesi temeli üç yıl önce atılan Çiğli Tramvayı hizmete açıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bugün İzmir’den 40 alıp, 1 verenlerin utanç; kırka bire rağmen dev yatırımlar yapmayı başaranlarınsa gurur duyacağı gündür” dedi. Başkan Soyer, 19 Şubat'a kadar Çiğli Tramvayı seferlerinin ücretsiz olacağını duyurdu. Karşıyaka ve Çiğli'yi birleştirerek bölgedeki araç trafiğini rahatlacak Çiğli Tramvayı binlerce İzmirlinin katıldığı törenle sefere çıktı.

Tunç Soyer, Karşıyaka Tramvay Atölyesi noktasından Çiğli Tramvayı'na binerek tören alanına geldi. Soyer, “Bugün, her türlü haksızlık, hamaset ve yobazlık karşısında dimdik duran İzmir’in günüdür. Bugün, oyunu her zaman demokrasiden, laiklikten, Atatürk’ten yana kullandığı için üvey evlat muamelesi gören İzmir halkının hakkını söke söke aldığı gündür. Bugün, pandemiye, afetlere ve ekonomik krize rağmen İzmir aşkıyla birbirine kenetlenen 4 buçuk milyonun günüdür. Bugün İzmir’den 40 alıp, 1 verenlerin utanç kırka bire rağmen dev yatırımlar yapmayı başaranlarınsa gurur duyacağı gündür. Bugün, onların kur korumalı mevduat hesaplarının değil, İzmir’deki emek korumalı hizmet anlayışımızın meyvelerini verdiği gündür. İzmir’i demir ağlarla öreceğimize söz vermiştik. Bugün, İzmirlilere verdiğimiz sözü tutmanın haklı gururunu, heyecanını yaşadığımız gündür. Çiğli Tramvayı şehrimize hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

'İZMİR’İ DEMİR AĞLARLA ÖRECEĞİZ DEDİĞİMİZDE BİZE İNANMAYANLAR OLDU'

Başkan Soyer, “Daha dün gibi hatırlıyorum. 5 yıl önce, İzmir’i demir ağlarla öreceğiz dediğimizde bize inanmayanlar oldu. Birileri, bunlar hayal satıyor, bundan öncekiler yapamadı. Bunlar da yapamaz dediler. Yaptık. ‘Bunlar parayı bulamaz’ dediler, bulduk. ‘Bunlar kendi söküğünü dahi dikemez, İzmir’i bize verin dediler’, ama her zaman yaptıkları gibi unuttular. Bizler, Mustafa Kemal’in evlatlarıyız kardeşim. Güzel İzmirliler, bizim bu şehre duyduğumuz bağlılığın aşamayacağı hiçbir engel yoktur. Bizi gömmeye çalıştılar, tohum olduğumuzu unuttular. Her daim çoğaldık. Onların bizi yıkıldık sandığı yerden, her daim şahlanıp kalktık ayağa. Biz, bu topraklar için canını veren Kuvayi Milliyeyiz. Yörük Ali Efe’yiz, Börklüce Mustafa’yız, Hasan Tahsin’iz” diye konuştu.

'ÜLKEYİ DOKTORSUZ BIRAKTIKTAN SONRA BİNA YAPSAN NE OLUR'

İzmir'de Ulaştırma Bakanlığı'nın yaptığı bir metro yatırımı olmadığını söyleyen Başkan Soyer, “Sadece 5 yıllık görev sürem boyunca İzmir’de 1 milyar 235 milyon euroluk raylı sistem yatırımı yapıyoruz, yani bugünkü rayiçle yaklaşık 41 milyar lira. Üstelik tüm bunları sadece İzmir’de bizim Belediyemiz başarmadı. Cumhuriyet Halk Partili Belediyeler, İstanbul’da, Ankara’da, Eskişehir’de ve tüm belediyelerimizde bir yerel yönetim destanı yazdı. 5 yıl gibi kısa bir sürede metrolar, yollar yaptık; sosyal belediyeciliği 11 büyükşehir hep birlikte omuz omuza yeniden ayağa kaldırdık. Peki bu beş yılda 5 yılda merkezi hükümetin İzmir’e layık gördüğü raylı sistem yatırımı ne kadar biliyor musunuz? 3 milyar lira değil. 3 milyon lira da değil. 300 bin lira da değil. 30 bin lira bile değil. Sadece 3 bin lira kardeşlerim. 3 bin lira, 3 bin! 20 gevrek parası. Biliyoruz ki şimdi şu saatlerde bundan 10 yıl önce, 2014 yılında temelini attıkları şehir hastanesinin açılışını nihayet yarım yamalak yapmaya çalışıyorlar. Üstelik bunu, Hazine garantili, sermayedarın bütün riskini, zararını halkın sırtına yükleyen, 5’li çetelerin servetine servet katan bir sistemle yapıyorlar. Bu ülkeyi, gençsiz, mühendissiz ve doktorsuz bıraktıktan sonra, gelecek hayallerini yok edip insanları küstürdükten sonra bina yapsan ne olur yapmasan ne olur” dedi.

'GÖRDES BARAJI’NIN MÜTEAHHİDİNİ ZENGİN ETTİNİZ'

“İzmir’den kırk alıyorsun bir veriyorsun” diyerek sözlerini sürdüren Başkan Soyer, “Verdiğin biri de bir lütufmuş gibi bu şehrin insanlarının kafasına kakıyorsun. Hiç kimse kusura bakmasın. İzmirli bu numarayı yutmaz. Yıllarca İzmir’e geldiniz gittiniz. Gördes Barajı’nı yaptık, İzmir’in suyunu biz getirdik dediniz. Halbuki parasını İZSU’ya, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne, yani İzmir halkına ödettiniz. Siz, İzmirlilerin vergileriyle tabanı çatlak, su tutmayan Gördes Barajı’nın müteahhidini zengin ettiniz. İzmir ise hala gelmeyen suyun barajı için DSİ’ye ödeme yapmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

'19 ŞUBAT'A KADAR DENEME SEFERLERİ ÜCRETSİZ'

Çiğli Tramvayı ile ilgili de bilgi veren Başkan Soyer, şunları söyledi:

“Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına nakşettiğimiz bu eser, Çiğli Tramvayımız, toplamda 14 duraktan ve 12 kilometreden oluşuyor. Karşıyaka’daki mevcut tramvay hattıyla bağladığımız Çiğli Tramvayı ile günde 100 bin İzmirliyi güvenle seyahat ettireceğiz. Metromuzun 19 Şubat’a kadar devam edecek olan deneme seferleri, tüm yolcularımıza ücretsiz hizmet verecek. Biz 5 yılda kimsenin cebinden 1 kuruş çıkmadan, tek bir lira kamu kaynağını israf etmeden, İzmir tarihinin en büyük yatırımlarını İzmir'e getirdik. İzmir’in tarihinde bir dönüm noktası olan raylı sistem devrimlerimizi, görev sürem içinde tamamlamanın büyük gururunu yaşıyorum. Bu tarihi günde, huzurunuzda bir kez daha söz veriyorum. Sizlerin takdirleriyle, son nefesime kadar İzmir aşkıyla, bu güzel şehre hizmet etmeye devam edeceğim. İzmir’in hakkını çalmak isteyen yolsuzlara, İzmir’i ganimet olarak gören haramilere, bu şehrin kendi karakterini ve cumhuriyete olan sadakatini hor gören dalkavuklara asla geçit vermedim. Vermeyeceğim. İzmir, bir kere daha halkın cebini boşaltıp, kendi kesesini doldurmaya çalışan haramilerin hayallerini süslüyor. Ben, bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da onların hepsiyle göğüs göğse mücadele etmeye hazırım! Benimle birlikte direnmeye var mısınız? İzmir’i bu ülkenin, demokrasi, refah, kardeşlik ve barış neferi olarak daha da güçlendirmeye hazır mısınız? Birlikte daha da umutlu ve coşkulu bir yürüyüşe hazır mısınız? Çiğli Tramvayı, buradaki kararlılığımızın en güzel eserlerinden biridir. İzmir’in en yeni raylı sistem hattı, Çiğli Tramvayımız, 4 buçuk milyon İzmirliye, bütün İzmir’e hayırlı uğurlu armağan olsun. Daima demokrasi. Daima Cumhuriyet. Daima İzmir”.

 

Etiketler tunç soyer izmir