Tuğluk’un tahliyesine savcılık, bakanlık, emniyet, jandarma ve MİT itiraz etti

Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk hakkında, demans hastalığı nedeniyle Kobanê davasında verilen tahliye kararına Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Adalet Bakanlığı ve MİT itiraz etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 2016’dan beri Kandıra F Tipi Cezaevinde tutulan, Demans hastalığı her geçen gün ilerleyen Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk hakkında, yargılandığı Kobanê Davası’nda verilen tahliye kararına 5 yerden ayrı ayrı itiraz geldi.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Cemalettin Şimşek’in yanı sıra müşteki sıfatıyla davaya dahil edilen Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Adalet Bakanlığı ve MİT Müsteşarlığı karara itiraz etti. İtirazlar Kobanê Davası’na bakan Ankara 22’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapıldı.

SAVCILIK TWEETLERİ GEREKÇE GÖSTERDİ

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre savcılık itiraz dilekçesinde, Tuğluk’un HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi olmadığını belirtmesine rağmen, 'suç sayılan tweeti destekleyen twetler paylaşmak suretiyle MYK üyelerinin eylemlerine iştirak ettiği, böylece meydana gelen olaylardan sorumlu olduğunu' iddia etti. Savcılık, 2013 tarihinden bu yana örgütü destekleyen beyan ve açıklamalar yaptığını öne sürdüğü Aysel Tuğluk’un her ne kadar “örgüt üyeliği” suçlamasıyla hükümlü bulunsa bile bu hükümlülüğünün Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) üye olmasından kaynaklı olduğunu savundu. Tuğluk hakkında “diğer suçlar” nedeniyle kamu davasının açıldığını vurgulayan Savcı Şimşek, somut olaylara dayalı kuvvetli suç şüphesinin bulunduğunu iddia etti.

MAHKEME İTİRAZI REDDETTİ

Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi ise itirazları yerinde görmediğinden ayrı ayrı reddine karar verdi. Mahkeme, itiraz konusunda bir karar verilmek üzere dosyayı Ankara 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

Tuğluk, Kobanê davasında tahliye kararına rağmen başka davalar nedeniyle salıverilmemişti. (HABER MERKEZİ)