TTB Başkanı Korur'a Erdoğan'a hakaretten para cezası

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik başbakanlığı döneminde sosyal medya üzerinden hakaret içerikli paylaşım yaptığı gerekçesiyle 7 bin 80 lira adli para cezasına çarptırıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gezi eylemleri sırasında sosyal medyadan yaptığı paylaşımda dönemin Başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddia edilen Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur’un davasında karar çıktı.

Anadolu 42. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz sanık Şebnem Korur ve taraf avukatları katıldı.

'CEZA ÇIKARSA DA KABUL ETMİYORUM'

Birçok sivil toplum örgütü temsilcisinin takip ettiği bugünkü duruşmada Korur, savcının mütalaasına karşı savunma yaptı. "Daha önce de belirtmiştim. Ortada bir hakaret değil, hakikat var" diyen Prof. Dr. Şebnem Korur şunları ifade etti:

"Çünkü 15 Haziran 2013'te, bu tweeti attığım dönemde, Türkiye'de Gezi sürecinde 8 insanı kaybetmiştik, 10'un üzerinde insan görme yeteneğini yitirmişti. Binlerce insan ciddi bir biçimde yaralanmıştı. O dönemde Türkiye İnsan hakları Vakfı (TİHV) başkanıydım. Aynı zamanda İstanbul'da sağlık sorunu yaşayan insanların tedavisine katkı sunmak üzere tabip odalarının oluşturduğu gezici revirlerde görevliydim. İTO'nun revirlerinde görev yaparken kolluk görevlileri, doğrudan revirin içerisine hedef gözetilerek gaz fişekleri attı. İnsanların tedavi edildiğini görüyorlardı, o kadar yakın mesafeden atıldı. Hemen birkaç gün önce dönemin başbakanı, 'Emri ben verdim, polisimiz destan yazdı' dedi. Polisin görevi insanları yaralamak, öldürmek, kör etmek değildir. Bu nedenle beraatımı talep ediyorum." 

Korur savunmasında suçlamaları kabul etmediğini belirttikten sonra da "Ben suçlamaları kabul etmiyorum. Bunun sonucunda ceza çıkarsa onu da kabul etmiyorum. Dolayısıyla hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını da kabul etmiyorum" dedi.

'PARA TOPLAMAYA ÇALIŞIYORLAR'

Avukatların beyanlarının alınmasının ardından kararını açıklayan mahkeme, Prof. Dr. Şebnem Korur hakkında 354 günlük adli para cezasının günlük 20 TL’den hesaplanarak 7 bin 80 lira para cezası verilmesine karar verdi. Duruşma sonrası Korur, “Parasız kaldılar malum onunlar için para cezaları daha önemli. Artık bizi hapse koymak yerine para cezası vererek para toplamaya çalışıyorlar” dedi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede ismini gizleyen bir kişinin BİMER üzerinden sanık Şebnem Korur’un sosyal medya paylaşımlarını şikayet ettiği anlatılıyordu. İddianamede sanık Korur’un 15 Haziran 2013 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla ilgili ‘Kamu görevlisine hakaret’ suçundan 1 yıl 2 aydan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyordu. (HABER MERKEZİ)