TSK'den Suriye'nin kuzeyine hava saldırıları

Türkiye, Suriye Demokratik Güçleri'nin bulunduğu bölgelere hava harekatı düzenledi. Harekatın ardından TSK'ye ait üssü gerçekleştirilen saldırıda 5 polis ve 3 asker yaralandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın Ankara saldırısı faillerinin Suriye'den geldiğini duyurmasının ardından, Suriye'nin kuzeyine hava saldırısı düzenlendi. Reuters'ın aktardığına göre yerel bir güvenlik kaynağı, en az sekiz kişinin öldüğünü bildirdi. 

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) kontrolündeki Haseke kenti çevresine düzenlenen saldırılardan birinde bir otomobilin, diğerinde de bir fabrikanın hedef alındığı belirtildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) ise, ABD liderliğindeki uluslararası koalisyonun Suriye'nin kuzeydoğusundaki üssün yakınında Türkiye'ye ait bir silahlı insansız hava aracını (SİHA) düşürdüğünü ileri sürdü. Reuters'a konuşan Savunma Bakanlığı kaynakları, söz konusu iddiaları yalanladı. Bakanlık yetkilisi, Suriye'de düşürülen SİHA'nın Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait olmadığını dile getirdi. 

ANADOLU AJANSI: 'OPERASYONU MİT DÜZENLEDİ'

Anadolu Ajansı'nın güvenlik kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT), YPG yöneticileri ve tesislerini hedef aldığı belirtildi.

Haberde, "Bölgede yürütülen istihbarat çalışmaları neticesinde belirlenen, terör örgütü PKK/YPG'ye ait silah ve mühimmat depoları ile saldırı ve sabotaj birimlerinin yer aldığı binalar SİHA'lar vasıtasıyla vuruldu" ifadeleri kullanıldı.

TSK ÜSSÜNE SALDIRI: 8 YARALI

DHA'nın haberine göre, Suriye'de SDG kontrolündeki Tel Rıfat kırsalından, akşam saatlerinde Dabık bölgesindeki üs bölgesine çok namlulu roketatar saldırısı düzenlendi.

Saldırıda üs bölgesinde bulunan 5 özel harekat polisi ile 3 asker yaralandı. Yaralı güvenlik güçleri saldırının ardından bölgeden tahliye edilerek, ambulanslarla Antep ve Kilis'te bulunan hastanelere kaldırıldı.

Saldırının ardından sınır hattı ve Suriye içerisinde bulunan üs bölgesinde konuşlu birlikler, SDG kontrolündeki bölgelere bombardıman düzenledi.

BAKANLIK YETKİLİSİ 'KARA OPERASYONU' İHTİMALİNİ DEĞERLENDİRDİ

Reuters'a konuşan bir başka Savunma Bakanlığı yetkilisi ise, Suriye'ye yönelik olası bir kara operasyonu ihtimaline ilişkin açıklamalarda bulundu. Yetkili, "Tek amacımız Türkiye'ye tehdit oluşturan terör örgütlerini ortadan kaldırmaktır. Kara operasyonu bu tehdidi ortadan kaldırmanın seçeneklerden biridir, ancak bizim için tek seçenek değil" dedi.

YAŞAR GÜLER, ABD'Lİ MEVKİDAŞIYLA GÖRÜŞTÜ

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve ABD Savunma Bakanı Lloyd James Austin, bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Suriye’deki son gelişmeler ele alındı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Bakan Yaşar Güler tarafından, Türkiye’nin DEAŞ’a karşı ABD ile ortak mücadeleye hazır olduğu ifade edildi. Her iki Bakan, bölgede icra edilen faaliyetlerde ABD ve Türk unsurlarının yakın koordinasyonunun önemini vurguladı" denildi.

HUMUS'TA EN AZ 7 ÖLÜ

Öte yandan Suriye devlet televizyonu, Humus’ta Harp Okulu subaylarına mezuniyet töreni esnasında silahlı insansız hava araçları ile saldırı düzenlendiğini duyurdu. SOHR ise saldırıda 7 kişinin hayatını kaybettiğini, 20’den fazla kişinin de yaralandığını aktardı. 

Suriye Savunma Bakanlığı'nın açıklamasında, şu ifadelere yer verildi: ”Kara Kuvvetleri ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı, bu korkakça terör eylemini benzeri görülmemiş bir suç olarak değerlendirmektedir. Bu terör örgütlerine, nerede bulunurlarsa bulunsunlar, tam güç ve kararlılıkla karşılık vereceğini beyan ediyor ve bu suç eylemini planlayan ve uygulayanların, bedelini ağır bir şekilde ödeyeceklerinin hesabını vereceğini vurguluyor." 

Ne olmuştu?

Hakan Fidan, 1 Ekim'de Ankara'da yapılan saldırıyı gerçekleştirenlerin 'Suriye'den geldiğini' söyleyerek "Irak ve Suriye’de PKK/YPG’ye ait olan bütün tesisler bundan sonra meşru hedeftir" demişti. Irak ve Suriye'ye 'operasyon' mesajı veren Fidan, şöyle konuşmuştu: 

"Silahlı Kuvvetlerimizin bu terör saldırısına cevabı son derece net olacak, böyle bir eylemi gerçekleştirdiklerine pişman olacaklar. Irak ve Suriye'de PKK ve YPG'ye ait olan bütün alt yapı üst yapı tesisleri, enerji tesisleri bundan sonra güvenlik güçlerimizin, silahlı kuvvetlerimizin, istihbarat unsurlarımızın topyekün meşru hedefidir. Üçüncü tarafların PKK/YPG’li tesislerden ve şahıslardan uzak durmasını tavsiye ediyorum." (DIŞ HABERLER)

Etiketler suriye türkiye sdg