Trump'tan yenilgiyi kabul edebileceğine dair ilk sinyal: 'Kimin yönetimde olacağını kim bilir'

ABD'de düzenlenen seçimlerinin ardından ilk kez kameralar karşısına geçen Başkan Donald Trump, Covid-19'a karşı aşı çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Seçimlerde 'hile' yapıldığını iddia eden Trump, yenilgiyi kabul edebileceğine dair ilk sinyali verdi: "Gelecekte ne olursa olsun, kimin yönetimde olacağını kim bilir."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Donald Trump, 3 Kasım'daki ABD Başkanlık seçimini kaybetmesinin ardından ilk kez kameraların karşısına geçerek canlı yayında 'Warp Speed Operasyonu' adını verdiği korona virüsü aşısı çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Başkanlık seçimlerini Joe Biden'ın kazanmasının ardında hile ve iddialarını sürdüren Trump, "Gelecekte kimin yönetimde olacağını kim bilir, sanırım zaman gösterecek" ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray'da Gül Bahçesi'nde konuşan Trump, "Ben yönetimdeyken, bu yönetim sokağa çıkma kısıtlaması uygulamayacak. Gelecekte ne olursa olsun, kimin yönetimde olacağını kim bilir, sanırım zaman gösterecek, ama size bu yönetimin bir kısıtlamaya gitmeyeceğini söyleyebilirim" dedi. ABD basınında bu ifadeler, 'kaybettiğini kabul edebileceğine dair verdiği ilk sinyal' olarak değerlendirildi.

Aşı çalışmaları hakkında konuşan Trump, Pfizer'ın üzerinde çalıştığı aşının yüzde 90 başarılı olduğuna dair açıklamayı "Bu kadar kapsamlı ya da bu büyüklükte bir tıbbi dönüm noktasına hiçbir zaman bu kadar hızlı şekilde ulaşılmamıştı" ifadeleriyle hatırlattı. Yakın zamanda 'milyonlarca doz aşıya sahip olmayı planladıklarını' kaydeden Trump, "Aşılar, son onayları bekliyor. Nisana kadar tüm nüfusa yetecek kadar aşımız olacak" diye konuştu. (BBC Türkçe/AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR