Trump'tan Kongre'yi basanlara: Adalet önüne getirileceksiniz

Donald Trump, ABD tarihinin iki kez azledilen ilk başkanı ünvanı almasına neden olan kongre baskınına katılanları kınadı: Şiddet ve vandallığın ülkemizde ve hareketimizde yeri yoktur. Benim gerçek hiçbir destekçim siyasi şiddetin yanında olamaz ve güvenlik güçlerine saygısızlık edemez. Ülkemizin değerlerine saldırıyorsanız biz bunu hoş görmeyiz. Geçen haftaki şiddet olayına karışanlar adaletin önüne çıkarılacaktır.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- ABD Başkanı Donald Trump, 'korkunç olaylar' olarak nitelediği Kongre baskınına ilişkin yeni bir açıklama yaptı. Trump'ın Beyaz Saray'da kaydettiği video mesaj, Beyaz Saray'ın resmi Twitter hesabından yayıılandı. 

"Ben net olmak istiyorum. Geçen hafta gördüğümüz şeyleri kesin bir suretle kınıyorum. Şiddet ve vandallığın ülkemizde ve hareketimizde yeri yoktur" ifadelerini kullanan Trump, kendisini destekleyenldusı her zaman güvenlik görevlilerine ve ülke geleneklerine saygılı olduğunu söyledi. “Ülkemizin değerlerine saldırıyorsanız biz bunu hoş görmeyiz" diyen Donald Trump şunları söyledi: "Sokak olayları artık durmalı. Sağcı ya da solcu, Demokrat ya da Cumhuriyetçi olun, şiddetin bir bahanesi, istisnası olamaz. Amerika bir hukuk devletidir. Geçen haftaki şiddet olayına karışanlar adaletin önüne çıkarılacaktır. Bize inanan herkesten, tansiyonu düşürmenin yollarını aramalarını istiyorum. Hiçbir şekilde şiddet, hukuk dışı eylemler ve vandallık istemiyoruz. Herkes kanunlarımıza ve güvenlik güçlerinin talimatlarına uymalıdır."

'OLAYSIZ VE GÜVENLİ GEÇİŞ SÜRECİ'

Joe Biden'ın yemin töreni öncesinde başkent Washington'da nizamın sağlanması için federal fonları seferber ettiğini belirten Trump "Hükümet geçişinin olaysız ve güvenli bir şekilde yapılması için binlerce Ulusal Muhafız Washington'a getirildi" dedi. 

Azil sürecine ilişkin yorum yapmayan ABD Başkanı, sosyal medya platformlarının hesaplarına erişim engeli getirilmesini ise şöyle yorumladı: "Son günlerde ifade özgürlüğümüz, daha önce eşi benzeri görülmemiş bir saldırı altında. Şu zor günlerde, vatandaşlarımızı sansürlemek ve kara listeye almak yanlış ve tehlikelidir. Şu anda birbirimizi dinlemeye ihtiyacımız var, birbirimizi susturmaya değil." (AA)