Trump: Ukrayna'ya para verip duruyoruz, 35 trilyon dolar borcumuz var

Trump, "Ukrayna'ya 60 milyar dolardan fazla para verdik. Hala görevde olsaydım, Avrupa'ya gider derdim ki, 'Bizimle aynı ya da daha fazla parayı koyacaksınız'. Onlar da bunu seve seve yapardı" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Eski ABD Başkanı Donald Trump, "ABD'nin Rusya'yla çatışan Ukrayna'ya para veremeyecek kadar çok sorunu olduğunu", "Avrupa'nın Kiev için elini cebine atması gerektiğini" savundu.

Sputnik'in haberine göre, Tampa'daki Öğrenci Eylem Zirvesi'nde konuşan Donald Trump, başkanlığı sırasında NATO'nun üye ülkelerin savunma harcamalarını GSYİH'lerinin yüzde 2'sine çıkarmaya zorladığını hatırlattı.

"Geçmişte Avrupa'nın ABD'den istifade ettiğini ve şimdi aynısının Ukrayna'da tekrarlandığını" dile getiren 45. Başkan, “Şimdiye kadar Ukrayna'ya 60 milyar dolardan fazla para verdik. Açıkçası bizden çok daha fazla etkilenen Avrupa ülkeleri bu rakamın çok küçük bir kısmı kadar verdi. Hala görevde olsaydım, Avrupa'ya gider derdim ki, 'Dinleyin, bizimle aynı ya da daha fazla parayı koyacaksınız'. Ve onlar da bunu seve seve yapardı" dedi. 

Konuşmasında, "Ama biz para verip duruyoruz. Ve 35 trilyon dolar borcumuz var" diyen Trump, ABD'deki rekor enflasyona, enerji krizine ve diğer konulara atıfta bulunarak, "Bu sorunların hepsi bizde var" diye ekledi. ABD'nin devasa yardımının bile Ukrayna açısından sahadaki durumu değiştirmeye yetmeyebileceğini belirten Trump, "Artık çözmesi daha zor... Rusya'nın ateş gücü (Ukrayna'nın) 35 katı. Ve bizim gönderdiğimiz silahları yok etmeye çalışıyorlar. Bir sürü kötü şey oluyor" diye konuştu.

Kendisinin başkanlığı boyunca "ABD'nin Rusya, Çin veya Kuzey Kore ile hiçbir sorunu olmadığını ve kimsenin Ukrayna hakkında konuşmadığını" öne süren Trump, Joe Biden'ın başkanlığında geçen iki yılda, "ABD şimdiye kadarki en güçlüsünden… Belki de en zayıfına gitti, özellikle de dünyanın her yerinden tanınma ve saygıyı dahil ederseniz. Artık kimse tarafından saygı görmüyoruz" iddiasında bulundu.

Etiketler trump abd ukrayna