Trump, 'hile' iddialarını reddeden seçim yetkilisini görevden aldı

ABD Başkanı Donald Trump, seçimlerde 'hile ve usulsüzlük' yapıldığı iddialarını reddeden Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenlik Ajansı Başkanı Chris Krebs'i görevden aldı. Krebs'i kovduğunu Twitter üzerinden duyuran Trump, Krebs'in seçimlerle ilgili açıklamalarının 'asılsız' olduğunu öne sürdü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Donald Trump'ın seçimde 'hile' yapıldığına yönelik iddialarına hiçbir kanıt olmadığı gerekçesiyle karşı çıktığı belirtilen Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenlik Ajansı (Cisa) Başkanı Chris Krebs, görevden alındı. Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Cisa başkanı Krebs'i 'seçim güvenliği konusunda son derece asılsız şeyler söylediği için' kovduğunu duyurdu.

Trump, paylaşımında "Chris Krebs'in 2020 seçimleriyle ilgili yaptığı açıklama son derece asılsızdı, seçimlerde çok büyük usulsüzlükler ve hile var; ölülerin oy kullanması, sandık gözetmenlerinin seçim merkezlerine alınmaması, oy kullanma makinelerinde Trump'ın oylarını Biden'a aktaran arızalar, geç oy kullanımı ve daha birçok şey dahil... Bu sebeple şu andan itibaren geçerli olmak üzere Chris Krebs'in Cisa'daki görevine son verildi" ifadelerini kullandı. Trump'ın bu paylaşımına Twitter tarafından 'seçim güvenliğiyle ilgili bu bilgiler yanıltıcı olabilir' ifadesi eklendi.

KOVULDUĞUNU TWITTER'DAN ÖĞRENDİ

Krebs'e yakın bir ismin Reuters haber ajansına söylediğine göre Krebs, görevden alındığını Trump'ın tweetiyle öğrendi. Görevden alındıktan sonra Krebs, "Hizmet etmekten gurur duydum. İşimizi doğru şekilde yaptık. Bugün savunma, yarın güvenlik" açıklaması yaptı.

Başkan Trump, iki sene önce Rusya'nın 2016 seçimlerine müdahale ettiği iddiaları üzerine Cisa'yı kurarak başına Krebs'i getirmişti. Olası siber tehditlere karşı devletle ve yerel seçim yetkilileriyle çalışan Cisa, oylama sistemlerini sağlayan özel şirketlerle birlikte oy çizelgelerinin oluşturulmasını takip ediyor.

NE OLMUŞTU?

Cisa 3 Kasım seçimlerinden sonra 'Dedikodu Kontrolü' isimli bir internet sitesi açtı. Bu sitede seçimlerle ilgili yayılan dezenformasyon ve yanlış bilgilere kanıtlarla karşı çıktıkları yazılar yayımlandı. Yayılan yanlış bilgilerin çoğunun kaynağı da Başkan Trump'tı. Beyaz Saray'ın bu internet sitesi sebebiyle Krebs'e kızgın olduğu belirtiliyor. Krebs, İç Güvenlik Bakanlığı yetkilileriyle birlikte geçen hafta 3 Kasım seçimlerinin 'ABD tarihinin en güvenilir seçimlerinden biri' olduğu açıklamasına katılmış, aksine yapılan iddiaların asılsız olduğunu söylemişti. Bu açıklamada Trump'ın adı geçmiyordu ancak Krebs aynı gün bir seçim kanunu uzmanının paylaştığı "Lütfen oy makineleriyle ilgili çılgın ve asılsız iddiaları, başkan tarafından yapılmış olsa bile retweet etmeyin" tweetini paylaşmıştı.

'TRUMP DEZENFORMASYON KAMPANYASI YÜRÜTÜYOR'

Çoğunluğu Demokratlardan oluşan Temsilciler Meclisi'nin İç Güvenlik Komitesi, Krebs'in görevden alınmasını eleştiren bir açıklama yaptı. "Başkan Trump'ın açıklaması Amerika'yı daha az güvenli hale getiriyor ve Rusya, Çin ve İran'dan gelecek olası siber savaşlara karşı ülkeyi korumaya yardımcı olmuyor. Aslolan şu ki seçim gününden bu yana Başkan Trump dezenformasyon kampanyası yürüterek seçim sonuçlarını gayrimeşru hale getirmeye çalışıyor. Bu durum gelecekteki seçimlerde kamu güvenini de zedeleyebilir."

Trump, geçen hafta da bir süredir bazı fikir ayrılıkları yaşadığı belirtilen Savunma Bakanı Mike Esper'i görevden almıştı. Washington DC'de Trump'ın 20 Ocak'ta görevi Joe Biden'a devretmeden önce CIA Direktörü Gina Haspel ve FBI Direktörü Christopher Wray'in de görevden alınabileceği spekülasyonları yapılıyor. (BBC Türkçe)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR