Trans kadına cinsel saldırıda bulunan erkek serbest bırakıldı

Trans kadın Asel Oktay'ı silahla tehdit eden ve cinsel saldırıda bulunan Harun S. isimli erkek serbest bırakıldı. Asel Oktay "Diken üstünde yaşıyorum, can güvenliğim yok" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Şişli’de Harun S. isimli erkek, 2 Mart Salı günü evine gittiği trans kadın Asel Oktay’ı silahla tehdit edip, cinsel saldırıda bulundu. Asel’in kendi evinden kaçarak polisi araması üzerine fail erkek gözaltına alındı. Gözaltına alınan Harun S., karakoldaki ifadesi ve savcılık sorgusunun ardından sevk edildiği İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından serbest bırakıldı.

'Nitelikli cinsel saldırı'yla suçlanan Harun S.’nin adli kontrol ve yurtdışına çıkış yasağı şartıyla serbest bırakılmasına karar verildiği öğrenildi. KaosGL.org’un haberinde fail erkek Harun S.’nin, polise, savcıya ve hakime verdiği beyanlarında birbiriyle çelişen savunmalar yaptığı belirtildi. Habere göre Harun S., Asel Oktay ile nasıl tanıştıklarına dair ifadelerinde her seferinde farklı bir şey söylerken silahın da kendisine ait olmadığını anlattı. Öte yandan Harun S.’nin üzerinde silah dışında bir bıçak ve 11 adet kurşun da çıktı.

'DIŞARI ÇIKTIĞIMDA SÜREKLİ ARKAMA BAKIYORUM'

Asel Oktay, bu kararın ardından yaşadıklarını KaosGL.org’a anlattı. Fail erkeğin serbest bırakılmasıyla kendisini tedirgin hissettiğini belirten Oktay şunları söyledi:

"Serbest bırakılacağını tahmin ediyordum çünkü görüyoruz insanlar öldürülüyor, fiziksel olarak yaralanıyor, her şey yapılıyor yine de serbest bırakılıyor ama bu kadar hızlı olması beni biraz şaşırttı. Tedirginim çünkü dışarı çıktığımda sürekli arkama bakıyorum. Atlatamadım bu durumu. Risk altında olduğum için diken üstündeyim. Gündüzleri rahat geçiyor ama geceleri uyuyamıyorum. Kabuslar görüyorum."

AVUKAT LEVENT PİŞKİN: CİNSİYETÇİ ÖNYARGILARA DAYANIYOR

Hakimliğin bütün bu delillere rağmen tutuklama kararı vermemesini değerlendiren Asel Oktay’ın avukatı Levent Pişkin de şunları söyledi:

"Ortada çok net bir şekilde transfobi var, eril şiddetin cesaretlendirilmesi var. Hakimliğin değerlendirmesi transfobik ve cinsiyetçi önyargılara dayanarak verilmiş bir değerlendirme. Trans kadınların, LGBTİ+’ların yargılandığı ‘polise mukavemet’, ‘2911 Sayılı Kanuna muhalefet’ gibi iddialarla açılan davalarda tutuklama, ev hapsi gibi kararlar alınırken; esas tutuklamayı gerektiren nitelikli cinsel saldırı davasında tutuklama kararı verilmemesi mağdurun trans kadın olmasıyla doğrudan alakalı. Önyargılı bir kararla karşı karşıyayız. Hakimliğin polis tutanaklarını dikkate almamış olması bile söz konusu." (HABER MERKEZİ)