Toygun Atilla'nın iddiası: Hande Fırat'ın eşi Murat Özvardar Ukrayna devletini dolandırdı

Ukrayna'nın silah, miğfer ve çelik yelek alımı için anlaştıkları, aralarında Murat Özvardar'ın da bulunduğu Türkiyeli iki iş insanı tarafından 5 milyon dolar dolandırıldığı öne sürüldü.

Murat Özvardar
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Odatv Genel Yayın Yönetmeni Toygun Atilla, Hürriyet Ankara Temsilcisi Hande Fırat'ın iş insanı eşi Murat Özvardar ile Manas Savunma Sanayi Şirketi sahibi Koray Altınel'in Ukrayna devletini silah satma vaadiyle 5 milyon dolar dolandırdığını ileri sürdü.

Atilla'nın Odatv'deki yazısına göre Ukrayna İçişleri Bakanlığı İletişim Başkanı Volodymyr Krakovetskyi, Ankara Mali Şube Müdürlüğü ve Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na başvurdu. 

İddiaya göre Krakovetskyi, Hürriyet Ankara Temsilcisi Hande Fırat'ın eşi Murat Özvardar, kendisini eski MİT'çi diye tanıtan Manas Savunma Sanayi Şirketi sahibi Koray Altınel, Bülent Aygün isimli bir kişi, soyadını bilmediği Mehmet isminde bir kişi ve yine ismini bilmediği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nda çalıştığını söyleyen bir kişi hakkında şikâyetçi oldu.

Toygun Atilla'nın yazısından bir bölüm şöyle: 

"Her şey 4 Mart günü gazeteci Hande Fırat'ın eşi Murat Özvardar'ın Ukrayna İçişleri Bakanlığı İletişim Başkanı Volodymyr Krakovetskyi'ye attığı e-maille başladı. Murat Özvardar, Ukrayna'nın ihtiyaç duyduğu silah ve insani yardım malzemelerinin kendileri tarafından tedarik edilebileceğini söylüyordu.  

Sonrasında yapılan telefon görüşmeleri, karşılıklı görüşmelerde Murat Özvardar, Gürcistanlı bir grubun Ukrayna'ya 70 milyon dolar yardım yapmak istediğini, bu bağışın ödenmesini, lojistiğini ve teminini ise bizzat kendisinin organize edeceğini söyledi.  

Bu görüşmeler sürerken devreye Manas Savunma Sanayi Şirketi sahibi Koray Altınel de devreye girdi.  

'SATIŞTAN DEVLET HABERDAR' DEDİLER 

Ukrayna İçişleri Bakanlığı İletişim Başkanı Volodymyr Krakovetskyi'ye kendisini MİT'in eski istasyon şefi olarak tanıtan Kadir Altınel, Türkiye'deki etkin siyasetçilerle fotoğraflarını ve ilişkilerini gösteren dokümanları paylaştı.  

Koray Altınel ve Murat Özvardar kendilerinin faaliyetlerinden Türkiye Cumhuriyeti devletinin haberdar olduğunu söyledi.  

Gürcistan'dan geleceği söylenen 70 milyon dolarlık yardım parası konusu kapatılmış, iş Ukrayna'ya silah ve askeri malzeme satışına dönmüştü.  

Ancak bu silah ve askeri malzeme satışı üçüncü bir ülke üzerinden yapılacaktı.  

O ülke Polonya'ydı.

5 MİLYON DOLAR HAVALE ETTİLER 

Ukraynalılar istedikleri silah, miğfer ve çelik yeleklerin siparişini verdi. Bunların arasında 338 kalibrelik keskin nişancı tüfeği de vardı.  

Ukrayna Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve İçişleri Bakanlığı, 11 ayrı havale ile 5 milyon doları Koray Altınel'in AKA Arms Defence adlı şirketine havale etti.  

Ukraynalılar silah ve askeri malzemelerin ülkelerine gönderilmesini beklemeye başlamıştı.  

Ancak sonuç bekledikleri gibi olmadı. Askeri malzemeler bir türlü gelmiyordu. Koray Altınel, Ukrayna İçişleri Bakanlığı İletişim Başkanı Volodymyr Krakovetskyi'nin telefonlarına dahi çıkmıyordu."  (HABER MERKEZİ)

 YAZININ TAMAMI