Toprak: Erdoğan’ın 3. kez aday olabileceği iddiası yapay bir tartışma

Adalet Bakanı Bozdağ’ın “Erdoğan'ın adaylığı önünde bir engel yok” açıklamasına tepki gösteren CHP’li Toprak "Erdoğan’ın siyasi yasağını biz kaldırdık. Kimseye yasak peşinde değiliz” dedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Seçime bir yıldan az süre kala 'adaylık' tartışmaları alevlendi. Millet İttifakı’na “adayınızı açıklayın” çağrısı yapan Cumhur İttifakı kanadında adayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olacağı birinci ağızdan ilan edildi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın “Üçüncü kez aday olabilir mi” tartışmaları üzerine konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, adaylığının önünde herhangi bir engel olmadığını söyleyerek "Erdoğan'ın adaylığı önünde bir engel yok, 2023'te ikinci adaylığı olacak" dedi ve bu tartışmayı Millet İttifakı’nın çıkardığını iddia etti.

CHP’nin Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, hazırladığı haftalık değerlendirme raporunda, Erdoğan’ın adaylığını değerlendirdi. Bozdağ’ın konuyu, “Yüksek Seçim Kurulu’nu ve anayasa hükmünü” yok sayarak gündeme getirdiğini belirten CHP’li Toprak, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üçüncü kez aday olabileceği iddiası, yapay bir tartışmadır. Biz buna girmeyiz. Hiç kimseye siyasi yasak peşinde değiliz” ifadelerini kullandı.

‘YARGININ SEÇİM SÜRECİNDE BASKILANACAĞININ İŞARETİ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti hükümetlerinin “vesayeti kaldırmak” iddiasının aksine vesayet odakları oluşturduğunu, bu sayede toplumu ve muhalefeti baskılamaya yöneldiklerini belirten CHP’li Toprak, “Tüm ülkenin emniyet ve güvenliğini, hukukunu sağlamakla yükümlü emniyet teşkilatı içinde, yargı ve adliyede hukuk ve yasalar içinde kalarak görevini yapanlar iktidar tarafından itibar görmediği gibi, siyasi talimat doğrultusunda karar vermeyen, şerh koyan mahkeme üyeleri de derhal görev yerleri değiştirilip, ücra illere tayin edilerek istifaya zorlanıyor” dedi.

Hakimler Savcılar Kurulu’nun (HSK) son hâkim-savcı atama kararnamesinde bunun örneklerinin çok daha somut görüldüğünü, Adalet Bakanı Bozdağ’ın kendisini YSK yerine koyarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “üçüncü kez adaylığının önünde bir engel olmadığını, 2023’te aday olacağını” ifade ettiğini söyleyen Toprak, “Bunu ifade etmesi bugünden seçim sürecinde yargının baskılanacağının işaretidir” diye konuştu ve sözlerini şöyle sürdürdü.

“Hukukçular Cumhurbaşkanı Erdoğan veya bir başka adayın aday olup olamayacağını tartışabilir, hukuki gerekçeler ortaya koyabilir. Ancak iktidarın Adalet Bakanı konumundaki bir siyasetçinin bu konuda görüş beyan etmesi yargının baskı altına alınmasıyla eş değerdir.”

‘ERDOĞAN’IN SİYASİ YASAĞINI BİZ KALDIRDIK, KİMSEYE SİYASİ YASAK PEŞİNDE DEĞİLİZ’

CHP olarak iktidara yürüdüklerini, iktidar kanadının “yapay tartışmaların içine çekerek mağduriyet sağlamaya çalıştığını” belirten CHP’li Toprak, “Erdoğan’ın siyasi yasağını bile biz kaldırdık, kimseye siyasi yasak peşinde değiliz. Cumhurbaşkanı'nın kendi yaptıkları anayasa değişikliğiyle üçüncü kez aday olamayacağı apaçık olsa bile bu konuda nihai kararı YSK verecektir” dedi ve ekledi: “Adalet Bakanının kendisini YSK yerine koyup Erdoğan’ın adaylığı konusunda ahkâm kesmesi, yüksek yargıyı baskı altına almaktan öte bir şey değildir. İktidar erken seçim kararı alır, teklifini meclise getirir ve kabul edilirse TBMM kararıyla gidilen seçimde Erdoğan aday olabilir. Seçimin normal takvimine 15-20 gün kala iktidar ittifakınca alınacak bir erken seçim kararıyla Erdoğan’a üçüncü kez adaylık yolunun açılmasının muhalefet tarafından desteklenip desteklenmemesi ya da öyle bir durumda seçimin normal zamanında yapılmasının tercih edilip edilmeyeceği, tabiidir ki altılı masada liderler tarafından değerlendirilecektir. YSK’yı şimdiden baskı altına alma gayretleri sonuçsuz kalmaya mahkûmdur.”