Tonga'da yanardağ patlamasının ardından tsunami uyarısı

Tonga'nın Hunga Ha'apai Adası'nda bulunan yanardağın patlaması sonrası, birçok ülkede tsunami uyarısı yapıldı. Tonga ve Amerikan Samoası'nın başkentinde tsunami dalgaları gözlemlendi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Pasifik Okyanusu'nda yaklaşık 170 adadan oluşan Tonga'nın Hunga Ha'apai Adası'nda bulunan yanardağdaki patlamanın ardından Tonga ve Yeni Zelanda dahil birçok ülkede tsunami uyarısı yapıldı. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde dalgaların Tonga'daki bir kilise ve birkaç evi yıktığı kaydedildi.

Avustralya Meteoroloji Bürosu, patlamanın başkent Nuku'alofa'da 1.2 metrelik bir tsunamiye neden olduğunu bildirdi. Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi ise, Güney Pasifik'te yer alan Amerikan Samoası'nın başkenti Pago Pago'da tsunami dalgalarının gözlemlendiğini duyurdu. 

Yanardağın neden olduğu kül bulutu Nuku'alofa'yı kapladı. Yanardağ patlaması nedeniyle tsunami uyarısı yapıldı ve ada sakinlerinin daha yüksek bölgelere hareket etmeleri istendi.

Başkent Nuku'alofa'nın 65 kilometre kuzeyindeki yanardağ, dün sabah saatlerinden bu yana kül, buhar ve gaz püskürtmeye başlamıştı. Yetkililer, yanardağdaki patlamaların geçen yıl 20 Aralık'taki faaliyetlerinden 7 kat daha şiddetli olduğunu belirtmişti. (AA/DIŞ HABERLER)