Tokyo'daki tren saldırganı 'Mutlu çiftleri ve kadınları öldürmek istedim' demiş

Japonya basınına göre, Tokyo hızlı treninde biri ağır 10 kişiyi yaralayan bıçaklı saldırgan, ifadesinde 'mutlu gözüken çiftleri ve kadınları öldürme arzusuyla hedef aldığını' söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Japonya'nın başkenti Tokyo'da 6 Ağustos'u 7 Ağustos'a bağlayan gece yüksek hızlı trende beş erkek ile beş kadını yaralayan bıçaklı saldırganın, polise ifadesinde bu suçu işlemeyi uzun zamandır istediğini ve çiftlerle kadınları hedef aldığını söylediği iddia edildi. Kyodo ajansının soruşturmayı yürüten kaynaklara dayandırdığı haberinde, Yusuke Tsushima adındaki 36 yaşındaki zanlının "Mutlu gözüken kadınları öldürmeyi 6 yıldır bekliyordum. Herhangi biri olurdu. Mutlu gözüken çiftleri ve kadınları öldürmek istiyordum" dediği belirtildi. 

Sırtından ve göğsünden defalarca bıçakladığı 20 yaşındaki bir kız öğrencinin yoğun bakımda kritik durumda olmasına yol açan Tsushima'nın 'öldürme arzusu'nun, sosyal toplantılarda alay konusu olduktan ve randevularda reddedildikten sonra ortaya çıktığı iddia edildi.

Ancak Japon medyasına göre hızlı trende bıçaklı saldırı önceden planlanmadı. Tsushima'nın Tokyo'da bir mağazada hırsızlık yaptığı gerekçesiyle kendisini ihbar eden bir kadın çalışanı öldürmeyi planladığı, fakat mağazanın 6 Ağustos'ta kapalı olduğunu öğrenince Odakyu elektrik treninde insanları öldürmeye karar verdiği kaydedildi.

Kyodo'ya göre saldırgan, bu treni duraklar arasında daha fazla zaman olduğu için tercih etti, insanların dışarı kaçma imkanlarının olmayacağını hesapladı. Tsushima, 20 santim uzunluğundaki bıçakla saldırıp 10 yolcuyu yaraladığında trende yaklaşık 400 kişi vardı. Zanlının yanında yemeklik yağ ve çakmak taşımasından ötürü bıçaklı saldırı sırasında yangın çıkarmayı planladığı iddialarını da beraberinde getirdi. Saldırının ardından olay yerinden kaçan Tsushima bir bakkalda yakalandı. (Sputnik)