TOKİ'ye devredilmişti: Atatürk Orman Çiftliği arazisindeki imar planı değişikliği iptal edildi

Ankara 4. İdare Mahkemesi, TOKİ'ye devredilen ve satışa çıkarılan Çukurambar’daki AOÇ arazisine ilişkin imar planı değişikliklerini iptal etti. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Burası Atatürk Orman Çiftliği arazisi değil dediler. Yargı, halka bir kez daha gerçeği söyledi. Alan Atatürk Orman Çiftliği alanıdır, ticaret ve konuta açılamaz” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği arazisinin yapılaşmaya açılmaması için açtığı davayı kazandı. Ankara 4. İdare Mahkemesi, Çukurambar’da, hülle yoluyla TOKİ'ye devredilen ve satışa çıkartılan Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinde Atatürk'ün mirasına aykırı konut ve ticarete ilişkin plan değişikliği yapılamayacağına hükmetti.

MİMARLAR ODASI: 150 DAVAMIZ DEVAM EDİYOR 

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, mahkeme kararıyla birlikte ortaya çıkan durumu şöyle değerlendirdi:

“Bu karar Atatürk Orman Çiftliği mücadelesinde haklılığımızı bir kez daha gösteriyor. Atatürk Orman Çiftliği alanlarını talan eden tüm plan değişikliklerini yargıya taşıdık ve taşımaya devam edeceğiz. Sadece Atatürk Orman Çiftliği talanına yönelik 150 davamız devam ediyor. AOÇ Kanunu’na göre Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine aykırı tüm kullanımlar suçtur.  Cumhuriyetle hesaplaşmanın zirve mekânı AOÇ’nin bağrında, Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine aykırı şekilde inşa edilen, Kaçak Saray, Anka Park, ABD Büyükelçiliği başta olmak üzere hukuk dışı bu uygulamalar suç teşkil etmektedir.”

'TİCARET VE KONUTA AÇILAMAZ'

Candan, yetkililerin Çukurambar’da bulunan Atatürk Orman Çiftliği alanlarındaki plan değişikliği sürecinde, 'Alan AOÇ arazisi değildir' dediklerini hatırlatarak, ‘’Halka yalan söylemek suçtur, mahkeme halka gerçekleri söylemeyenlere bir kez daha ders verdi. Alan Atatürk Orman Çiftliği alanıdır, ticaret ve konuta açılamaz’’ dedi.