Tokat'ta sağlıkçılardan 'maskeler konuşuyor' eylemi

Tokat'ta Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) 'konuşan maskeler' eylemi başlattı. Sağlıkçılar hak ve taleplerini 1 ay boyunca yazılı maskelerin üzerinde taşıyacak.

Google Haberlere Abone ol

Taner Yeşilsu
TOKAT - Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Tokat Devlet Hastanesi İşyeri Temsilcisi Eray Turan, kentteki sağlık çalışanlarının seslerini duyurmak için ocak ayı boyunca sloganlı maskeler takacaklarını açıkladı. Turan “Bizler ‘Yaşatmak için yaşamak istiyoruz’ diye haykırdık, çığlık attık ama sesimizi duymak istemediler. Sözümüzü, eylemimizi görmezden gelen bu yaklaşıma karşı ocak ayı boyunca, belki maskelerimizi görürler, duyarlar diye ‘maskeler konuşuyor’ eylem ve etkinlikleri düzenleyeceğiz. Bu eylemlerle mücadelemize farklı bir boyut katmaya ve kazanım elde etmeye çalışacağız” dedi.

Yazılı açıklama yapan Turan, işyerleri önünde, yemekhanelerde, toplantı salonlarında sessiz oturma eylemleri ve basın açıklamaları yapacaklarını belirterek şunları söyledi: “Taleplerimizin yazılı olduğu maskelerimizle sesimiz duyulsun diye çalışacağız. Her haftaya uygun taleplerimizi dile getiren etiketler ve kısa videolarla sesimizi duyurmaya çalışacağız. Emek ve meslek örgütleri, siyasi partiler ve demokrasi güçleriyle ortaklaşmaya sözümüzü, sesimizi buluşturmaya çalışacağız. Biz elbette ki susmayacağız ama sıra maskelerimizde. Taleplerimizi maskeler sessiz çığlıklarıyla, sağlık emek ve meslek örgütleri, tüm siyasi ve demokratik kitle örgütleri ve siz halkımız aracılığıyla tüm ülkeye duyuracaklar.”

‘339 SAĞLIK EMEKÇİSİ ÖLDÜ’

Sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin uzun yıllar boyunca yaşadığı sorunların salgınla birlikte katlanarak arttığını ifade eden Turan, “Salgının başından beri sağlık ve sosyal hizmet alanındaki diğer emek meslek örgütleri ile birlikte taleplerimizi sürekli dile getirmekte, salgın yönetiminin mevcut durumuyla sorunlarımızı büyüttüğünü ifade etmekteyiz. Salgının yönetimi nedeniyle bugüne kadar 339 sağlık ve sosyal hizmet emekçisi yaşamını kaybetmiş ve yüz binlercesi de hastalanmıştır. Toplamda 22 bin 807 insanımız hayatını kaybetmiş 2 milyon 326 bin insanımız da resmi verilere göre hastalanmıştır” diye konuştu.

‘MASEKLERİMİZLE DİLE GETİRECEĞİZ’

Turan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Salgın koşullarında izinsiz, dinlenmeksizin virüs yüküyle mücadele ederken tükeniyor ve her gün ölüyoruz. İnsanca yaşayacak, meslek riskimizi karşılayacak, tek kalemde, yoksulluk sınırının üstünde temel ücret diye isyan edip çığlık attıkça performans ve ek ödemeler bizlere lütuf olarak sunuldu. Şüpheli Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileriyle, manipüle edilen enflasyon oranlarıyla ve giderek artan vergi dilimleriyle, yandaş sendikayla iktidar arasında oynanan orta oyunu sonucu belirlenen Toplu İş Sözleşmesi (TİS) zamlarıyla yoksullaştırılan ve 50 TL’ye dahi muhtaç bırakılan emekçiler; sadaka değil tulumlarından akan terlerinin, koruyucu gözlüklerinde biriken buğunun, topuklarındaki sızının hakkını istiyorlar. Ekonomik, özlük, salgında toplumun sağlık ve sosyal hizmet hakkı ve işçi sağlığı ve güvenliği başlıklarından oluşan taleplerimizi, 4 hafta boyunca maskelerimizle dile getireceğiz.” (DUVAR)