Tokat'ta 227 öğrenci, 14 öğretmen Covid-19'a yakalandı, 42 sınıf karantinada

Eğitim-Sen Başkanı Konuk'a göre Tokat'ta 227 öğrenci, 14 öğretmenin Covid'e yakalanması, 42 sınıfın karantinaya alınmasının nedeni derslerin uzun, teneffüslerin kısa, okulların birleştirilmiş olması.

Google Haberlere Abone ol

TANER YEŞİLSU 

TOKAT- Okullarda 6 Eylül’de yüz yüze eğitimin başlamasının ardından karantina haberleri de gelmeye başladı.
Eğitim-Sen Tokat Şube Başkanı Filiz Canbay Konuk, okulların açılmasının 2 ve 3. haftasında 13-23 Eylül arasında yapılan testler sonucunda toplamda 227 öğrenci ve 14 öğretmenin Covid-19'a yakalandığını söyledi.

Filiz Canbay Konuk

DERSLER 40 DAKİKA

Vakaların bu kadar hızlı artmasında başlıca sebepleri de sıralayan Konuk, "Bunun nedeni farklı okulların depreme dayanıklılık çalışması yüzünden birleştirilip ikili eğitime başlaması, ikili eğitim yapılan okullarda ders saatlerinin 40 dakika olması ve teneffüs saatlerinin havalandırma ve dezenfeksiyon için yeterli sürede olmamasıdır” dedi.

SINIFLAR 40 KİŞİ

Sınıfların ortalama 40 kişiyi bulduğunu ifade Filiz Canbay Konuk şöyle devam etti: “Öğrenciler arasındaki yeterli fiziksel mesafeyi sağlamakta sıkıntı çıkmaktadır. Bu yüzden de öğrencilerin ve öğretmenlerin temas oranları artmakta ve bu da vakaların artmasına neden olmaktadır. Aşılanan öğrenci sayısının aşısızlara oranla çok az olduğu ve hizmetli sayısının yetersizliği gözler önündedir.”
Konuk, ayrıca kentte 42 sınıfın karantinada olduğunu ve bir okul müdürünün yoğun bakımda yattığını sözlerine ekledi.