TKH: Orak çekiç seçim pusulasında yerini alacak

YSK'nin seçime katılabileceğini açıkladığı 24 siyasi parti arasında yer alan Türkiye Komünist Hareketi'nden kararla ilgili açıklama geldi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yüksek Seçim Kurulu'nun seçime katılabileceğini açıkladığı 24 siyasi parti arasında yer alan Türkiye Komünist Hareketi (TKH) yaptığı açıklamada, "Artık seçim pusulalarında orak-çekiç amblemi yerini alacaktır" dedi.

Parti Merkez Komitesi tarafından yapılan açıklamada ülke çapında il ve ilçe örgütlenmelerinin tamamlandığı ve seçimlere katılım yeterliliğinin elde edildiği belirtilerek "Türkiye Komünist Hareketi, emek, laiklik, bağımsızlık ve sosyalizm şiarını memleket sathında daha da yükseltecektir. Türkiye Komünist Hareketi, ülkenin ihtiyaç duyduğu komünist bir partiyi yeniden örgütlemeye soyunmuştur. 1920’den bugüne büyük bir mirası geleceğe taşımak için partiyi yeniden örgütlüyor, ileriye taşıyoruz! Ülkenin komünist partisinin emekçilerin omuzlarında ve yeni bir gençlik kuşağıyla yükseleceğini biliyoruz" denildi.

SEÇİMDE 'İŞ BİRLİĞİ' VURGUSU

Açıklamada seçimlerde bir güç birliği yapılması için hareket edileceği de belirtilerek şöyle denildi: "Partimiz, sosyalist siyaseti ve Sosyalist Cumhuriyet Programı’nı ülkenin her yerine yaymak için çalışmalarını bundan böyle daha da hızlandıracaktır. Bugün emekçilerin talepleri ile sosyalistlerin programı daha fazla yakınlaşmıştır. Ülkenin yeni bir cumhuriyet; emekçilerin, ilericilerin ve yurtseverlerin ise kamucu, laik ve anti-emperyalist bir programa; siyasetin ise sosyalist ve devrimci bir odağa ihtiyacı var. Partimiz, bu sorumluluk ve bilinçle hareket ederek, önümüzdeki seçimlerde sol, sosyalist ve devrimci güçlerin iş birliğinin ve sosyalizmin bağımsız odağının şekillenmesi doğrultusunda adımlarını atacaktır."

HANGİ PARTİLER SEÇİME KATILABİLİYOR?

YSK açıklamasına göre seçime katılma hakkına sahip siyasi partiler şunlar olacak:

1- Adalet ve Kalkınma Partisi,
2-Anavatan Partisi,
3- Bağımsız Türkiye Partisi,
4- Büyük Birlik Partisi,
5- Cumhuriyet Halk Partisi
6- Demokrasi ve Atılım Partisi,
7- Demokratik Sol Parti,
8- Demokrat Parti,
9- Emek Partisi,
10- Gelecek Partisi,
11- Genç Parti,
12- Halkların Demokratik Partisi,
13- Hür Dava Partisi,
14- İyi Parti,
15- Millet Partisi,
16- Milliyetçi Hareket Partisi,
17- Muhafazakar Yükseliş Partisi,
18- Saadet Partisi,
19- Sol Parti,
20- Türkiye İşçi Partisi,
21- Türkiye Komünist Hareketi,
22- Türkiye Komünist Partisi,
23- Vatan Partisi
24- Yeniden Refah Partisi. (HABER MERKEZİ)