TKDF’den baro başkanlarına 'AYM adayı' çağrısı

TKDF, avukatlar arasından AYM'ye aday belirleyecek baro başkanlarına çağrı yaptı: “Toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı aday adayı belirleyin.”

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) avukat kökenli üyesi Celal Mümtaz Akıncı yerine seçilecek üye için gözler 83 baro başkanında. AYM üyeliği için aday adayı olan 31 avukattan 3'ünü yarınki seçimle belirleyecek olan baro başkanlarına Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’ndan çağrı geldi.

Baro başkanlarının seçeceği 3 aday adayının da kadın olarak belirlenmesini ve Meclis’e bu isimlerin gönderilmesini talep eden TKDF, “Anayasa Mahkemesine üye yargıç olarak seçilecek 3 adayı da toplumsal cinsiyet eşitliğine ve toplumsal gerçekliğimizin meselelerine duyarlı kadın aday adayları arasından belirlemeye çağırıyoruz” açıklamasını yaptı.

'TARİHSEL BİR SORUMLULUK'

AYM’nin yeni üyeliği için 10’u kadın 31 avukat aday adayı oldu. 83 baro başkanının oy kullanarak belirleyeceği 3 adaya ilişkin TKDF'den yapılan açıklamada, “Anayasa Mahkemesinde halen hiçbir kadın üye bulunmamaktadır. Anayasal hak ve hürriyetlerin teminatı olması gereken Anayasa Mahkemesi cinsiyet eşitsizliğinin fiili sembolü haline gelmiştir. 15 Ocak, tarafsız ve bağımsız yargıda eşitliğin tesis edilmesi ve meşruiyetin sağlanması yönünde atılacak önemli bir adımdır” ifadelerine yer verildi.

Baro başkanlarına seslenen TKDF’nin açıklamasında, “Sayın Başkanlar; Toplumun eşitliksizlikten kaynaklanan sorunlarının hukuk penceresinden en yakın tanıkları sizlersiniz. Yarın vereceğiniz karar ile geleceğe değişimin haberini verebilirsiniz. Yerleşik erkek egemen anlayışın sona erdirilmesi tarihsel bir sorumluluktur” denildi ve şunlar kaydedildi:

“Demokratik hukuk devletlerinin olmazsa olmazı tarafsız ve bağımsız yargıda eşitliğin tesis edilemiyor olması bir meşruiyet sorunudur. Tek bir kadın üyenin yer almadığı bir yargının meşruiyetinden söz edilemez. Baro Başkanlarını hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunup koruyarak bu kavramlara işlerlik kazandırmaları, gelenekselleşen toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin kırılması için kurumsal sorumluluk üstlenip Anayasa Mahkemesine üye yargıç olarak seçilecek üç adayı da toplumsal cinsiyet eşitliğine ve toplumsal gerçekliğimizin meselelerine duyarlı kadın aday adayları arasından belirlemeye çağırıyoruz. Demokrasi mücadelesinde beraber yürüyoruz. Rosa Luxemburg'un deyişiyle: Sosyal olarak eşit olduğumuz, insanca farklı ve tamamen özgür olduğumuz bir dünya için.” (DUVAR)