Tiyatro sanatçısı Turgay Yıldız vefat etti

Paylaştığı skeçlerle geniş kitlelerce tanınan tiyatro sanatçısı Turgay Yıldız vefat etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Geçtiğimiz hafta geçirdiği kalp spazmı sonrası yoğun bakıma kaldırılan sanatçı Turgay Yıldız bu sabah vefat etti. 56 yaşındaki Yıldız, Ankara'da tedavi görüyordu. 

Yıldız'ın vefat haberini oyuncu Levent Üzümcü Twitter'dan "Çok üzgünüm… Yolun ışık olsun kardeşim" ifadeleriyle duyurdu. Sanatçının cenazesi yarın saat 16.00'da, Ankara Karşıyaka Mezarlığı Camii'nde kılınacak cenaze namazı sonrası, aynı mezarlıkta defnedilecek. 


HDP Genel Merkezi'nden Turgay Yıldız'ın vefatına ilişkin bir açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Bir sanatçı olarak hak ve hakikati savunmayı ilke edinen, sanatın eleştirel ve dönüştürücü özüne sadık kalan tiyatrocu Turgay Yıldız’ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Yıldız’a rahmet, ailesiyle sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz" denildi. 


TURGAY YILDIZ KİMDİR?

Turgay Yıldız, 3 Mart 1965 tarihinde Ankara’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. 1986-87 öğretim yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro bölümünden mezun oldu. Çeşitli tiyatrolarda oyuncu olarak görev alan Yıldız, TRT Ankara Televizyonu’nda metin yazarlığı, oyunculuk, program sunuculuğu gibi görevler üstlendi.

1994-1999 yılları arasında Flash TV’de ‘Nargile Kahvesi’, ‘Sabah Kahvesi’, ‘Bizim Bakkal’, ‘Akşam Tıraşı’, ‘Düm Teke Tek’ adlı programların yapımcılığını ve Bahadır Tokmak ile sunuculuğunu yaptı. Aynı kanalda ‘Şeytan Bunun Neresinde?’ isimli müzik programı sundu.

1997 yılında Show TV’de yayınlanan ‘Sonradan Görmeler’ adlı dizide oyunculuk yapan sanatçı, BRT TV’de ‘Teber ile Muteber’ adlı haftalık kabare programının yazarlık ve oyunculuğunu üstlendi. Sanatçı, Ege TV’de ‘İyi Egeler’ adlı programı yine Bahadır Tokmak ile birlikte sundu. TRT Ankara Televizyonu'nda Turgay Bostan’ın yönetmenliğinde ‘Bu Toprağın Sesi’ programında ‘Beter ile Şeker’ adlı dizinin yazarlık ve oyunculuğunu Bahadır Tokmak ile gerçekleştirdi. 2008 yılında TRT 1’de yayınlanan ‘Baba Ocağı’ dizisinde rol aldı.

TRT Ankara Televizyonu’nun hazırladığı ‘Umutla Yaşamak’ adlı, çocuk sorunlarının konu edildiği programın sunuculuğunu yaptı. 10 sene TRT Ankara Radyosu’nun hazırladığı Hafta Sonu programında parodi yazarı ve seslendirme sanatçısı olarak görev aldı. Önce İstanbul Şehir Tiyatroları’nda iki sene, daha sonra Ankara Devlet Tiyatroları’nda başka isimler adı altında ve iki farklı reji ile üç sene oynadı. 2013-14 tiyatro sezonunda "Alaaddin’in Sihirli Lambası" adlı oyunu Erzurum Devlet Tiyatrosu tarafından sergilendi. Aynı oyun, 2014 yılından bu yana İstanbul Şehir Tiyatroları’nda oynanmakta. Oyun üç farklı dalda ödüle layık görüldü.