Timuçin İpekusta imzalı '62-84 Anlaşılmadı Merkez' kısa filmine Tokyo'dan ödül

Timuçin İpekusta’nın yazıp yönettiği kısa filmi “62-84 Anlaşılmadı Merkez”, Tokyo'dan ödülle döndü. Filmin başrollerinde Seyhan Arman, Göksu Girişken ve Tajsher Yakub yer alıyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Timuçin İpekusta’nın yazıp yönettiği ve başrollerinde Seyhan Arman, Göksu Girişken ve Tajsher Yakub’un yer aldığı “62-84 Anlaşılmadı Merkez” isimli kısa film festival yolculuğuna devam ediyor. Film, son olarak Tokyo, Japonya'da düzenlenen Top Indie Film Awards'ın Spring Edition bölümünde “En İyi Kısa Film” ve “En İyi Mesaj” ödüllerini aldı. 

Dünya prömiyerini San Francisco Transgender Film Festival’de yapan kısa film, kadın ve nefret cinayetlerine dikkat çekerek 6284 sayılı yasanın etkin uygulanmamasını eleştiriyor. Film, trans bireylere yönelik nefret cinayetlerini de kadına şiddet konusu içinde işliyor.

'FİLMİ EMİNE BULUT VE KORUYAMADIĞIMIZ DİĞER TÜM HAYATLARA İTHAM ETTİM'

“Önlenebilir bir sorunu, yasaları etkin uygulamayarak, görevini ihmal ederek sekteye uğratan devlet kurumlarına sorumluluğunu hatırlatmak istedim” diyen yönetmen Timuçin İpekusta, Emine Bulut cinayetinden çok etkilenerek senaryoyu yazdığını belirtti. İpekusta “Emine Bulut ve yüzlerce koruyamadığımız diğer tüm hayatlara ithaf ettim filmi. Sadece resmi kurumlar değil, hepimiz sorumluyuz bu suçtan” ifadelerini kullandı. 

'62-84 ANLAŞILMADI MERKEZ'İN FESTİVAL YOLCULUĞU DEVAM EDİYOR

“62-84 Anlaşılmadı Merkez”, Türkiye’de Antakya Uluslararası Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü, Anatolia Uluslararası Film Festivali'nden En İyi Kısa Film, ROFİFE Rotary Uluslararası Kısa film Festivali'nden Üçüncülük, Foto Film Uluslararası Kısa Film Festivali’nden En İyi İlk LGBT Kısa Film ödüllerini kazandı. Ayrıca Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali, Afsad Uluslararası Kısa Film Festivali, Güzel Ordu Kısa Film Yarışması ve Golden Bridge İstanbul Kısa Film Festivalleri'nde Finalist filmler arasında yer aldı.

“62-84 Anlaşılmadı Merkez”, ABD’den LGBTQ Unbordered International Film Festival ve New York Movie Awards Festivalleri'nde iki ödül ve prestijli San Francisco Transgender Film Festival, Santa Fe Film Festival başta olmak üzere pek çok festivalin sınırlı sayıdaki Resmi Seçki gösterim listesine girdi. İngiltere, Avustralya, Kanada, Hindistan, Fransa, İtalya ve Japonya’dan ödüller ve resmi seçki başarıları kazanan film son olarak Tokyo, Japonya'da düzenlenen Top Indie Film Awards'ın Spring Edition bölümünde "En İyi Kısa Film" ve "En İyi Mesaj" ödüllerinin sahibi oldu. Ayrıca "En İyi Yönetmen", "En İyi Senaryo" ve "En İyi Müzik" dallarında da aday oldu. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)