Ticaret Bakanlığı çeklerle ilgili açıklama yaptı

Ticaret Bakanlığı, kapanma ile birlikte tartışma konusu olan çek ödemeleriyle ilgili açıklama yaptı. Bakanlık "oluşan tereddütleri gidermek adına açıklama yaptığını" belirtti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ticaret Bakanlığı, kapanma döneminde çek ödemelerinin nasıl gerçekleşeceği ile ilgili bir açıklama yaptı. Bakanlıktan yer alan açıklamada "İbraz süresinin son günü 30 Nisan 2021 ila 31 Mayıs 2021 tarihleri arasına isabet eden çeklerin belirtilen tarihler arasında bankaya ibrazı halinde çek hesabı sahibinin hesabında çekin karşılığının bulunması kaydıyla çekin ödenmesi, aksi takdirde 1 Haziran 2021 tarihinden önce karşılıksızdır işlemi yapılmaması gerekmektedir. Bu hususta oluşan tereddütleri gidermek ve uygulama birliğini sağlamak üzere ilgili kurumlara bildirim yapılmıştır" denildi. 

17 günlük kapanma boyunca bazı kesimlerin mağduriyetinin önlenmesi amacıyla TBMM'de düzenleme yapılmıştı. Buna göre yasaya önergeyle eklenen düzenlemeyle icra iflas takiplerinin bir ay süreyle durdurulması, çek ibrazı zorunluluğunun mayıs sonuna kadar ertelenmesi kararı alınmıştı. (HABER MERKEZİ)