Thodex'in kurucusu Arnavutluk'a gitmiş

2 milyar dolarlık vurgun yaptığı belirtilen Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer'in, salı günü Arnavutluk'un başkenti Tiran'a gittiği ortaya çıktı. Savcılık soruşturmaya gizlilik kararı aldı.

Faruk Fatih Özer
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 391 bin kişinin işlem yaptığı yerli kripto para borsası Thodex'te, kullanıcıların hesaplarına erişemediklerini belirterek şikayetçi olmaları üzerine polis bugün şirket merkezinde arama yaptı. Thodex'in sahibi Fatih Faruk Özer hakkında 'nitelikli dolandırıcılık'tan suç duyurusunda bulunulurken, savcılık soruşturma başlattı. Ancak savcılık soruşturmaya gizlilik kararı getirdi. İstanbul polisi ise Özer'in Arnavutluk’un başkenti Tiran’a gittiğini açıkladı.

Özer'in yurtdışına çıkardığı paranın miktarının ise yaklaşık 2 milyar dolar olduğu ifade ediliyor.

Şirketten önceki gün yapılan açıklamada, 6 saatlik bakım çalışması sonrası işlemlerin açılacağı belirtilmiş ancak ertesi gün 'bakım çalışması 4-5 gün sürecek' şeklinde ikinci bir açıklama gelmişti. 

SUÇ DUYURUSU

Thodex'teki vurgun, kullanıcıların para çekemedikleri ve hesaplarına ulaşamadıklarını belirterek, şikayetçi olması üzerine ortaya çıktı. Bazı Thodex kullanıcılarının avukatlığını yapan Üsame Ceran, Özer’in 20 Nisan Salı günü İstanbul Havalimanı’ndan yurtdışına gittiği yönünde bilgiler olduğunu söyledi. 

Ceran'ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına sunduğu suç duyurusunda, Koineks Teknoloji AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Fatih Özer'in sahip olduğu şirket tarafından 20 Eylül 2017'de kurulan Thodex isimli kripto para borsasında, yaklaşık bir haftadır banka hesaplarına para çekme hususunda aksaklık yaşandığı, sürecin, borsanın tamamen işleme kapanmasıyla devam ettiği vurgulandı. Borsanın internet sitesine iki gündür erişilemediği ve söz konusu www.thodex.com adlı sitenin yaklaşık 400 bin kullanıcıya sahip olduğuna dikkat çekilen dilekçede, bu 400 bin kullanıcının yaklaşık 390 bininin aktif şekilde kripto para alım satım işlemleri ve fon yatırımları gerçekleştirdiğinin düşünüldüğü ifade edildi. 

Sosyal medya üzerinden birçok Thodex kullanıcısı ve Koineks AŞ müşterisinin borsaya erişim sağlayamadığını ve zaten bir süredir borsadaki paralarını banka hesaplarına transfer edemediklerinin belirtildiği dilekçede, "Koineks AŞ sahibi ve yönetim kurulu başkanı Faruk Fatih Özer'in 20 Nisan 2021 tarihinde İstanbul Havalimanı'ndan çıkış yaptığına dair sosyal medyada gündeme gelmiş iddialar mevcuttur. Bu iddiaların ivedilikle soruşturulması son derece önem arz etmektedir" denildi.

CİDDİ MEBLAĞLARDA ZARAR SÖZ KONUSU

Çok sayıda kişinin ciddi meblağlarda zarara uğraması ve birikimlerini kaybetmesi riskiyle karşı karşıya olduğu bilgisi verilen dilekçede, şüpheli ve varsa tespit edilecek diğer şüphelilerin taşınmazlarına, kara, deniz veya hava ulaşım araçlarına, banka veya diğer mali kurumlardaki her türlü hesaba, gerçek veya tüzel kişiler nezdindeki her türlü hak ve alacaklara, kıymetli evraka, ortağı bulunduğu şirketteki ortaklık paylarına, kiralık kasa mevcutlarına ve diğer malvarlığı değerlerine el konulması, şirketine kayyım atanması talep edildi.

Ayrıca, şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmesi ve yurtdışı çıkış yasağı tedbiri uygulanması da istenen dilekçede, bu kişinin "nitelikli dolandırıcılık" suçundan yargılanması da talep edildi.

Öte yandan söz konusu şirketle ilgili mağdur olduğunu düşünen bir çok kişinin, avukatlar aracılığıyla farklı cumhuriyet savcılıklarına suç duyurularında bulunduğu veya bulunacağı bilgisi alındı.

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Öte yandan şikayetler üzerine savcılık talimatıyla, şirketin Kadıköy'deki merkezinde polis arama yaptı. Savcılık ise  'nitelikli dolandırıcılık' ve 'suç örgütü kurmak'tan soruşturma başlattı. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada “Adı geçen sistem kapsamında gerçekleşip suç teşkil eden tüm eylemlerin tespiti ve failler hakkında yasal gereğine tevessül edilmesi amacıyla gereken araştırmalar titizlikle sürdürülmektedir” denildi. (EKONOMİ SERVİSİ/AA)