Thodex'in finans sorumlusu: Nişanlımın 50 bin lirası gitti, biz de mağduruz

Thodex'in finans sorumlusu Rana Azap serbest bırakıldı. Azap, nişanlısının düğün için biriktirdiği 50 bin TL'yi bu sisteme yatırdığını, parayı geri çekemedikleri için de mağdur olduklarını öne sürdü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 400 bine yakın kişiyi dolandırıp Arnavutluk'a kaçan Faruk Fatih Özer'in kurduğu kripto para borsası Thodex soruşturmasında tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edilen şirketin finanstan sorumlu çalışanı Rana Azap (27), yurtdışına çıkış yasağı konularak adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

Emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı'na getirilen şüpheli Rana Azap, burada savcılığa ifade verdi. Savcılık şüpheli Azap'ı "Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma" ve "Bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık" suçlarından tutuklama talebiyle Anadolu Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk etti. 

YURTDIŞI YASAĞIYLA SERBEST BIRAKILDI

Anadolu Nöbetçi 3. Sulh Ceza Hakimliği, şüphelinin 'üzerine atılı suçu işlediğine dair kuvvetli şüphe oluşmuşsa da suç vasfının ve delil durumunun şüpheli lehine değişme ihtimalini göz önüne alarak' tutuklama talebinin reddine karar verdi. Hakimlik, şüpheli Rana Azap'ın yurt dışına çıkmamak ve imza şeklindeki adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılmasına karar verdi. 

Rana Azap'FARUK BEY BANA 'HER ŞEY DÜZELECEK' DEDİ'

Rana Azap'ın hakimlik sorgusu da ortaya çıktı. Karantina süresi bittikten sonra savcılığa geldiğini öne süren Azap, üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini belirtti. Azap sorgusunda "Faruk Bey bana ortak gruptan 'Her şey düzelecek' dedi. Haberlerde yurt dışına çıktığı söylentilerinden sonra gruptaki herkesle bir açıklama yapması için baskı yaptık. Bu baskı sonunca web sitesindeki yazısını bizimle paylaştı" dedi. 

'50 BİN LİRA HESAP HAREKETİ NİŞANLIMLA İLGİLİ'

Genel olarak kripto para ile ilgili teknik bilgisi olmadığını savunan Azap, Dogecoin isimli coinin fiyatının diğer borsalardan daha uygun olduğunu, buna kendisinin müdahale etme gibi bir durumu bulunmadığını ileri sürdü. Kendisine müşterilerin arz ve talep durumuna göre fiyat belirlenmesinin söylendiğini belirten Azap "Belirtilen suçlarla ilgili herhangi bir bağım yoktur. Ben karantinadaydım, karantina sürem bittikten sonra hakkımda çıkan haberlerden dolayı savcılığa geldim. Tarafıma yüklenen suçlarla alakam yoktur. Benim hesap hareketim olmamıştır, 50 bin lira hesap hareketi nişanlımla ilgilidir. Nişanlım düğün için biriktirdiği 50 bin TL'yi kendisi dogecoin almak istemesi nedeniyle benim hesabıma yolladı. Zaten ben de sistemden 50 bin lirayı çekemedim. Bunu şirkete ilettim. Ben cumartesi gününden itibaren paramı ne zaman çekebileceğimi sordum, bana 'Sistemde sıkıntı var, düzelecek' dediler. Birçok insan gibi biz de mağdur olduk" dediği öğrenildi. 

'MUHASEBE PERSONELİ OLARAK İŞE ALINDIM'

Onur Can Gündüz'e, Serap Özer'e durumu mesaj attığını kaydeden Azap, "Ben şirkette muhasebe personeli olarak işe alındım. Personellerin yemek kart yüklemelerini, personellerin emeklilik işlemlerini, faturaların toplanmasını yapıp ay sonunda mali müşavire veriyordum. Hesap hareketlerimde inceleme yapılabilir. Muhasebeci olmama rağmen şirket yetkilileri bana erişim yetkisi vermediler. Bu nedenle hesapların kontrolü bende değildi. Ben Serap Hanım'la çalışıyordum, muhasebe departmanında 5 kişiydik" ifadelerini kullandı. 

'SIK SIK ODAYA KAPANIP TOPLANTI YAPIYORLARDI'

Azap, şirket kurulduğundan beri Özer kardeşlerin sık sık durumun kötü olduğunu söylediklerini ancak, yine de ünlülerle reklam yaparak müşteri çekmeleri gerektiğini anlattıklarını bildirdi. Özer kardeşlerin diğer borsaların hacimlerinin büyük olmasından şikayet edip, kendilerinin de hacmi yükseltmeleri gerektiğini söylediklerini ifade eden Azap, ağabey Güven Özer, kız kardeş Serap Özer ve patron Faruk Fatih Özer’in sık sık odaya kapanarak, toplantı yaptığını anlattı.  

Rana Azap, paranın yurt dışına mı, yoksa Türkiye içerisinde bir yere mi kaçırıldığını bilmediğini öne sürerek, üzerine atılı olan suçlamayı kabul etmediğini belirtti.

FARUK FATİH ÖZER'İN YENGESİ DE SERBEST

Thodex soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan Faruk Fatih Özer'in yengesi Zuhal Özer Aydın'da gözaltına alındı. 
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen 82 şüpheli arasında yer alan, şirketin kurucusu firari Faruk Fatih Özer'in ağabeyinin eşi Zuhal Özer'in Kuşadası'nda olduğunu belirleyen İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri, operasyon düzenledi. Güzelçamlı Mahallesi’ndeki evde Zuhal Özer'i yakalayarak gözaltına alan polis, yaptığı aramada 2 cep telefonu ile 2 sim karta da el koydu.

Zuhal Özer


Soruşturma kapsamında cezaevinde olan Güven Özer'in eşi Zuhal Özer’in, emniyetteki ifadesinde şirkette sadece sigortasının işlediğini, bunun dışında şirketle hiçbir bağlantısının bulunmadığını öne sürerek, "Yaşananlarla bir alakam yok" dediği öğrenildi.

Zuhal Özer, sevk edildiği adliyede adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. (HABER MERKEZİ)