Thodex soruşturmasında 28 şüpheli hakkında adli kontrol kararı

Thodex yöneticisi Faruk Fatih Özer'in yurt dışına kaçmasının ardından başlatılan soruşturma sürüyor. Gözaltına alınan 70 kişiden 62'si serbest bırakıldı. 28 kişi için adli kontrol kararı verildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yerli kripto para borsası Thodex soruşturmasında gözaltına alınan 70 kişiden 62'si emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Thodex adlı kripto para borsasındaki hesaplarına erişemediği ve şirket sahibinin yurt dışına kaçtığı yönündeki ihbar üzerine başlatılan soruşturma sürüyor.

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, İstanbul merkezli 8 ilde operasyon düzenlenmişti. Gözaltındakiler emniyetteki işlemlerinin ardından Kartal'daki Anadolu Adliyesi'ne sevk edildi.

Burada soruşturmayı yürüten savcılığa çıkarılan 62 şüpheliden 34'ü ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Savcılık, 6 şüpheliyi "bilişim sistemleri banka ve veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık", "tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı ve "suç örgütü kurma" suçlarından tutuklanması talebiyle, 22 şüpheliyi de adli kontrol altına alınması istemiyle nöbetçi hakimliğe gönderdi.

Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği, tutuklanmaları talep edilen 6 şüphelinin de aralarında bulunduğu 28 şüpheli hakkında "yurt dışına çıkmamak" şeklinde adli kontrol tedbiri uygulanarak, serbest bırakılmasına karar verdi.

Öte yandan gözaltında olan 8 şüphelinin emniyetteki işlemleri devam ediyor.

Thodex'in kurucusu ve yöneticisi Faruk Fatih Özer'in de arasında bulunduğu 10 kişinin yakalanmasına yönelik başlatılan çalışmalar ise devam ediyor. (AA) 

Etiketler THODEX GÖZALTI