Thodex mağdurlarının avukatı Oğuz Evren Kılıç izlenecek yasal yolu Reuters'a anlattı

Yerli kripto para borsası Thodex'te mağdur olan yatırımcıların avukatlarından Oğuz Evren Kılıç, suç duyuruları ve tüketici mahkemesinde açılacak dava ile ikili bir yasal süreç izleyeceklerini söyledi.

Oğuz Evren Kılıç (Fotoğraf: uzmancoin.com)
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 391 bin kişinin işlem yaptığı yerli kripto para borsası Thodex'te mağdur olan yatırımcıların avukatlarından Oğuz Evren Kılıç, izleyecekleri yasal süreci Reuters ajansına anlattı. Kılıç, ikili bir yasal süreç izlemeyi planladıklarını söyledi.

Kendisiyle temas kuran bir grup mağdur adına dün Ankara'da suç duyurusunda bulunduklarını aktaran Kılıç, "Bu işin nereye gittiği belli değil. Türkiye çapından binlerce kişi suç duyurusunda bulundu" dedi. Kılıç, "Tüketici mahkemesinde de derhal dava açacağız. İki süreç -suç duyuruları ve bu dava- eş zamanlı ilerleyecek" açıklaması yaptı. 

'SALI GÜNÜ ÖĞLEDEN SONRA TÜRKİYE'Yİ TERK ETTİ'

Thodex platformunun 391 bini aktif olmak üzere 400 bin kullanıcısı olduğunu anlatan Kılıç, polisin ilk değerlendirmesine göre şirketin CEO'su Faruk Fatih Özer'in salı günü öğleden sonra İstanbul Havalimanı üzerinden Türkiye'yi terk ettiğini belirtti.

KRİPTO PARA BORSALARINDA REGÜLASYON ÇAĞRISI

Ankara Barosu Sermaye Piyasası ve Finans Hukuku Kurulu Başkanı da olan Kılıç, kripto para borsalarına daha önceden bazı düzenlemeler getirilseydi Thodex kullanıcılarının dolandırılmasının engellenmiş olabileceği yorumunu da yaptı. Bununla birlikte, Merkez Bankası'nın geçtiğimiz hafta kripto paralarla ödemeye getirdiği türden doğrudan yasakların çözüm olmayacağını da vurguladı.

'BU ÇAĞDA YASAKLA BİR ŞEY YAPILAMAZ'

Kılıç, "Çeşitli hükümet yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerde bir dijital varlık yasasının hazırlanması ve yasal regülasyonların yaratılması gerektiğini söyledik. Bu çağda yasaklarla hiçbir şey yapamazsınız" ifadelerini kullandı.

Reuters'ın haberinde, Thodex'in kapanmadan önceki son günündeki 24 saatlik işlem hacminin 538 milyon dolar olduğu da belirtildi. (DIŞ HABERLER)