THK'yi arayan Muğla Belediye Başkanı'na yanıt: Saat 15.30'dan sonra burada kimse kalmıyor

Orman yangınlarda uçak kullanılması için THK'yi aradığını söyleyen Muğla Belediye Başkanı Gürün, “Yarın sabah görüşebilirsiniz saat 15.30'dan sonra burada kimse kalmıyor” yanıtını aldığını söyledi.

Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı Armutalan mahallesinde başlayan yangın İçmeler mahallesindeki ormanlık alanlarda ilerliyor. (Fotoğraf: AA)
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Marmaris'teki orman yangınında kullanılmak üzere Türk Hava Kurumu'ndan (THK) uçak kiralamak istediklerini fakat görüşecek bir yetkili bulamadıklarını söyledi.

Gürün, “Santral memuru çıktı. Ben kendimi tanıtarak yangın uçaklarının kullanılmasıyla ilgili yetkiliyle konuşmak istediğimi söyledim. Ama arkadaş, 'Yarın sabah görüşebilirsiniz saat 15.30'dan sonra burada kimse kalmıyor' dedi. Türk Hava Kurumu'nda görüşecek bir yetkili bulamadık” diye konuştu.

HAVA KARARINCA HELİKOPTERLER UÇAMAZ HALE GELDİ: O kadar kötü şeyle oluyor ki, birdenbire her yerde yangın haberleri almaya başladık. Önce Marmaris'teki yangın ortaya çıktı. Derhal ekiplerimiz müdahale etti. Orman yangınlarının söndürülmesiyle ilgili önce 2, sonra 3 helikopter görevlendirildi. Ama hava kararınca uçamaz hale geldiler.

YANGIN UÇAKLARI DAHA ETKİN MÜDAHALE EDİYOR: O helikopterin taşıdığı su miktarı yangına müdahale için çok yeterli değil. Uzmanların söylediği ve bizim bildiğimiz, yangın uçaklarının çok daha etkin bir şekilde müdahale edebildiği. Ama burada bir uçak olamadı ve şu anda orman yangını devam ediyor.

BODRUM'DA SOĞUTMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR: Bodrum’daki yangın kontrol altına alındı ve soğutma çalışmaları devam ediyor, bitmiş değil. Köyceğiz Ağla yaylasında yangın var.

YANGIN BÖLGESİNE ARAÇLA ULAŞMAK MÜMKÜN OLMUYOR: Bunların hepsi orman içi yangını ve yangına araçla ulaşmak da mümkün olmuyor. Dolayısıyla hava karardığında helikopterler de yere inmek mecburiyetinde olduğu için herhangi bir şekilde yukarıdan müdahale olmuyor. Büyükşehir olarak ne yapıyoruz, biz konutların kenarında yerimizi alıyoruz ve konutlara yangının sıçramamasını, engellemeye sıçrarsa da en çabuk şekilde müdahale etmeye çalışıyoruz.

THK'DE GÖRÜŞECEK YETKİLİ BULAMADIK: Yangından sonra hemen alana intikal ettim, yangın söndürme uçağı görmedim. (THK'ye ulaşmaya çalışırken neler yaşandığının sorulması üzerine) Santral memuru çıktı. Ben kendimi tanıtarak yangın uçaklarının kullanılmasıyla ilgili yetkiliyle konuşmak istediğimi söyledim. Ama orada bulunan arkadaş, “Yarın sabah görüşebilirsiniz saat 15.30'dan sonra burada kimse kalmıyor” dedi. Türk Hava Kurumu'nda görüşecek bir yetkili bulamadık. (HABER MERKEZİ)