The Handmaid's Tale'de Türkiyeli kadınların sesi: İtaat etmiyoruz

The Handmaid's Tale'in 4. sezonu yayınlandı. Dizinin tanıtımında Türkiyeli kadınların hak ve özgürlükleri için yaptıkları eylemlerde kullandıkları sloganlar yer aldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kanadalı yazar Margaret Atwood’un aynı adlı romanından uyarlanan, başrolde Elisabeth Moss’un yer aldığı "The Handmaid’s Tale"in dördüncü sezonu BluTV’de yayımlandı. BluTV tarafından hazırlanan dizinin tanıtımında Türkiyeli kadınların hak ve özgürlükleri için yaptıkları eylemlerde kullandıkları sloganlar yer aldı.

3 BÖLÜMÜ ELİSABETH MOSS YÖNETTİ

10 bölümden oluşan dizinin üç bölümün yönetmenliğini Elisabeth Moss üstlendi.

Dizide kadınların sadece üreme aracı olarak görüldüğü Gilead adlı bir toplumda kendisinden alıkoyulan kızını kurtarmak ve bu toplumdan kaçmak için mücadele eden June Osbourne’un (Offred) hikâyesi anlatılıyor.

Dizinin dördüncü sezonda June Osbourne’un Gilead’ın otoriter rejimine karşı gösterdiği direnişini devam ettirmek için verdiği mücadeleye odaklanılıyor. June, çok sayıda kadını Kanada’ya kaçırma planını başarıyla hayata geçirmiş olsa da hâlâ değişim için yapılması gereken pek çok şey bulunuyor.

1985 yılında yayımlanan roman, Bruce Miller tarafından televizyon dizisine uyarlandı. Emmy ve Altın Küre ödüllerine değer görülen dizi "The Handmaid’s Tale", 2017 yılında Hulu kanalında yayımlanmaya başladı. Elisabeth Moss’un başrolde olduğu ve oyuncu kadrosunda Alexis Bledel, Yvonne Strahovski, Joseph Fiennes, Madeline Brewer, O-T Fagbenle, Ann Dowd, Max Minghella ve Samira Wiley gibi isimlerin bulunduğu dizinin başarısı, kitabın 8 milyon satışa ulaşmasını da beraberinde getirdi.

Roman ayrıca 1990 yılında Volker Schlöndorff tarafından filme uyarlanmıştı. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)