TFF 2. Lig'de ortalık karıştı: Serik U-19'la maça çıktı, Vanspor sahadan çekildi

TFF 2. Lig Beyaz Grup'ta şampiyonluk mücadelesi veren Vanspor, Serik Belediyespor'un lider Esenler Erokspor'a karşı U-19 takımıyla maça çıkmasını protesto ederek sahadan çekildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - TFF 2. Lig Beyaz Grup'ta son hafta maçları tartışmalara neden oldu. Son haftaya 80 puanla lider giren Esenler Erokspor, ligde 14'üncü sırada bulunan ve herhangi bir iddiası kalmayan Serik Belediyespor'a konuk oldu. 78 puanla ikinci sırada bulunan Vanspor ise alt lige düşmesi kesinleşen Bursaspor'a konuk oldu.

Saat 15.00'te başlayan karşılaşmalarda Serik Belediyespor, Esenler Erokspor maçına as takımıyla değil, U-19 takımıyla çıktı. Duruma tepki gösteren Vansporlu futbolcular, hakemin düdüğüyle beraber sırt sırta vererek kendi sahalarında bekledi. Bursasporlu oyuncular da bu dakikalarda kendi aralarında paslaştı. Esenler Erokspor'un 19'uncu dakikada skoru 2-0'a getirmesi üzerine Vansporlu futbolcular, Bursaspor maçının 20'nci dakikasında sahayı terk etti.

'BUGÜN YAŞANANLAR, SADECE FUTBOLUN DEĞİL, AYNI ZAMANDA İNSANLIK ONURUNUN DA ÇİĞNENDİĞİ BİR GÜNDÜR'

Vanspor'dan karşılaşma öncesinde yapılan açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı:

"Kamuoyunun da malumu olduğu üzere bugün bir sezonluk emeklerin karşılığını alınacağı gün iken maalesef futbol camiası haftalardır ciddi bir manipülasyonla karşı karşıyadır.

Alınan duyumlara göre Serik Spor ve Esenler Erokspor müsabakasına Serik Spor futbolcuları katılmak ve ellerinden geleni yapmak isterken ilgili Kulüp başkanının şahsi insiyatifi ve talimatıyla Serik Spor'un müsabakaya U19 takımıyla çıkacağı haberi yayılmıştır. Bu haberlerin üzerine Kulübümüzce açıklama yapma gerekliliğimiz doğmuştur.

Bu durumun şaibe yarattığı ve tüm sezonun emeklerine gölge düşürdüğü açıktır. Bu eylemle birlikte müsabaka sonucunun baştan belli edilip Esenler Erokspor'un bir üst lige çıkmasının garantiye alınmaya çalışıldığı tüm kamuoyunun da malumudur. Serik Spor tarafından böyle bir tasarrufta bulunulması halinde Kulübümüzce Türk Ceza Kanunu, Türkiye Futbol Federasyonu'nun ilgili talimatları, Futbol Disiplin Talimatı uyarınca muhataplar hakkında her türlü yasal girişimde bulunulacağını siz değerli kamuoyunun bilgisine peşinen sunmaktayız.

Bugün yaşananlar, sadece futbolun değil, aynı zamanda insanlık onurunun da çiğnendiği bir gündür. Serik Belediyespor'un kulüp başkanının takımını maça çıkarmamak için bilinçli bir şekilde yaptığı tasarruf, sadece sporun değerlerine değil, aynı zamanda insanlık onuruna da bir ihanettir. Kaldı ki, böyle bir durum tüm ligin geçerliliğine şaibe düşürecektir.

Vanspor Futbol Kulübü olarak, bu tür karanlık oyunlara ve hilelere karşı her zaman dik duracağımızı ve adaletin sağlanması için mücadele edeceğimizi bir kez daha vurgulamak isteriz. Bizler, dürüstlüğün ve adil rekabetin her şeyin üstünde olduğuna inanıyoruz ve bu değerleri korumak için elimizden geleni yapacağız.

Türk futbolu, bu tür karanlık taktiklere karşı birlik olmalı ve adaletin tecelli etmesi için gereken adımları atmaktan çekinmemelidir. Bu zorlu süreçte tüm futbol camiasını adil rekabetin ve dürüstlüğün önemini hatırlamaya ve sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Bu vesile ile yukarıda izah etmeye çalıştığımız ve ligin kaderini belirleyecek olan Serik Spor ve Esenler Erokspor müsabakasına u-19 takımıyla çıkılması durumunda Van Spor Futbol Kulübü olarak temiz futbolu desteklemek adına bu duruma tepki göstermek maksadıyla Bursaspor müsabakasına çıkmama kararı aldığımızı tüm spor kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz."

SERİKSPOR TEKNİK HEYETİ DE MAÇA ÇIKMADI: ŞAİBELİ ORTAMIN İÇERİSİNDE BULUNMAK İSTEMİYORUZ

Serik Spor Teknik Direktörü Cem Kavçak, yaşananların ardından konuyla ilgili açıklama yaptı. Kavcak, "Şampiyonluğu doğrudan etkileyecek Esenler Erok maçına yönetim kurulunun U-19 takımıyla çıkma kararı alması sebebiyle oluşacak şaibeli ortamın içerisinde adımızın bulunmasını istemediğimizden dolayı, biz de teknik ekip olarak maça çıkmama kararı aldık" ifadelerini kullandı.

Ligi birinci tamamlayan takım doğrudan 1. Lig'e yükselecek, ikinci sıradaki takım ise üst lige yükselmek için play-off oynayacak.

(SPOR SERVİSİ)