TESK Başkanı Palandöken: Esnafın borçları faizsiz ertelensin

'Kademeli normalleşme'yi değerlendiren TESK Başkanı Bendevi Palandöken, "Fatura yine 2 milyon esnafa çıkarıldı" dedi. Palandöken, esnafın borçlarının yıl sonuna kadar faizsiz ertelenmesini istedi.

Bendevi Palandöken
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Covid-19 salgını nedeniyle ekonomik krizde olan esnafa yönelik yeni uygulamalar getirilmesini söyledi. Palandöken, esnafa karşılıksız hibe desteği verilmesi ve tüm borçlarının yıl sonuna kadar faizsiz ertelenmesi gerektiğini açıkladı.

Palandöken, İçişleri Bakanlığı'nın bu sabah yeni bir genelgeyle duyurduğu kademeli normalleşme sürecine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, salgınla ilgili faturanın yine esnaf ve sanatkara çıkarıldığını ifade etti.

Esnafın kapanmaya değil açılmaya ihtiyacı olduğunu ve insanların işlerinin başına geçmesi gerektiğini belirten Palandöken, "14-15 aydır uygulanmakta olan tam ve kontrollü kapanmalarda fatura esnafımıza çıkarıldı. Verilen destekler yetersiz kaldı. Borçlar hep faizli ertelendi. Esnafın yarasına merhem olacak karşılıksız hibe desteği verilmeli ve tüm borçları faizsiz yıl sonuna kadar ertelenmeli. Bu yükü esnafımız artık kaldıracak durumda değil" değerlendirmesinde bulundu.

Ulaştırma sektörüne yönelik kısıtlamalara da değinen Palandöken, "Hava yoluna hiçbir kısıtlama getirilmezken şehir içi ve şehirler arası toplu ulaştırma araçlarına yüzde 50 kapasite ile yolcu taşıma kısıtlaması getirilmesi esnafımızın artık taşıyacağı bir yük değildir. Bu kesimde hizmet veren esnafımıza KDV ve ÖTV'den arındırılmış ticari akaryakıt verilmeli ve özel olarak desteklenmelidir" dedi. (HABER MERKEZİ)