TELE 1 ekranı 3 gün karartıldı

TELE 1 televizyonu, TİP Milletvekili Sera Kadıgil’in Diyanet eleştirisi nedeniyle RTÜK'ün verdiği cezayla 3 gün kapatıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) TİP Milletvekili Sera Kadıgil’in Diyanet eleştirisi sebebiyle TELE 1’e verdiği 3 günlük ekran karartma cezası uygulanmaya başlandı. 

TELE 1 ekranı, saat 00.00 itibarıyla 3 günlüğüne karardı. 

Karartmadan önceki son saniyelerde 'TELE 1 Susturulamaz' yazısı yayınlandı ve RTÜK'ün kapatmaya ilişkin yazısı ekrana geldi. 

  

RTÜK, TELE 1'e “dil, din, ırk ayrımı gözeterek yayın yaptığı” gerekçesiyle 3 gün karartma cezası vermişti. Oy çokluğu ile alınan kararın gerekçesi olarak TELE 1’de Enver Aysever’in sunduğu ‘Ayrıntılar’ programına konuk olarak katılan TİP Milletvekili Sera Kadıgil’in “Diyanet bu haliyle siyasal İslamcı gereçtir” eleştirisi gösterilmişti.

TELE 1, RTÜK’ün cezasının iptalini ve yürütmesinin durdurulması için yargıya başvurdu. Ankara 2. İdare Mahkemesi, oy birliği ile yürütmenin durdurulması kararını verdi. RTÜK’ün mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararına itiraz etti. Ankara Bölge İdari Mahkemesi de yürütmeyi durdurmanın iptaline karar verdi. (HABER MERKEZİ)