Google, Türkiye'deki aramalarda alışveriş reklamlarını kaldırıyor

Google, kullanıcıların aramaları sonucunda gösterilen alışveriş reklamlarını kaldıracağını açıkladı. Şirket bu kararı, Rekabet Kurulu'nun Google'ın Alışveriş Karşılaştırma Servislerine (AKS) eşit davranması yönünde bir karar vermesiyle alındı.

DUVAR – İnternet arama motoru Google, arama sonuçlarının en üstünde çıkan ‘slider’ şekilli alışveriş reklamlarını kaldıracağını duyurdu. Şirketten yapılan açıklamada reklamların 10 Ağustos 2020’den itibaren görünmeyeceği, kararın Rekabet Kurulu kararından sonra alındığı açıklandı.

Google’dan yapılan açıklama şöyle:

“Bu yılın başlarında Rekabet Kurumu Google’ın Alışveriş Karşılaştırma Servislerine (AKS) eşit davranması yönünde bir karar verdi. Yanıt olarak, Rekabet Kurumu’na (RK), satıcılardan Alışveriş reklamlarının gösterilebilmesi için AKS’lere Google Alışveriş’le aynı fırsatı sağlayacak ve Alışveriş reklamlarının ürün kalitesini hem kullanıcılar hem de satıcılar için sürdürülebilir kılacak bir dizi tedbir sunduk. Sunduğumuz tedbirler Alışveriş reklamları için Avrupa’da 600’den fazla AKS’nin katılımıyla 3 yıldır başarıyla uygulanan tedbirlere çok benzer bir çözüm yolu içeriyor. Ancak, sunduğumuz çözüm önerilerinin Türkiye için kabul edilebilirliği şu aşamada belirsiz.

Bu nedenle, faaliyetlerimizi yasal çerçevede sürdürebilmek ve müşterilerimize hazırlık yapabilmeleri için yeterli süreyi sağlamak amacıyla, maalesef 10 Ağustos 2020 tarihinden itibaren Alışveriş reklamlarını Google’ın Türkiye’deki arama sayfalarından kaldıracağız.”

Bu yılın başında Rekabet Kurumu Google’ın Alışveriş Karşılaştırma Servislerine (AKS) eşit davranması yönünde bir karar vermişti. (HABER MERKEZİ)